V Česku náhle skončil oblíbený obchodní řetězec s jídlem. Odchází nehezkým způsobem

Současná doba představuje velkou výzvu nejen pro zákazníky, ale i pro samotné obchodníky. Ti se totiž potýkají s rostoucími náklady, které ne vždy dokáží přenést na koncové spotřebitele. Pokud se k tomu přičtou ještě další potíže, může to klidně skončit i nehezkým koncem. Tak jako to v minulých dnech předvedl obchodní řetězec Iceland na českém trhu.

Sázka na mražené potraviny

Původem britský obchod měl přitom v České republice velmi slušně našlápnuto. V minulých letech otevíral jednu pobočku za druhou a snažil se přilákat zákazníky na mražené potraviny, na kterých je jeho koncept založen. K dostání zde pochopitelně byly i jiné produkty, avšak spíše jako doplňkový prodej. Základ skutečně spočíval v hluboce zamražených jídlech, ať už šlo o chuťovky, hlavní pokrmy nebo dezerty.

Svého času si Iceland získal docela slušný zájem české veřejnosti, která do té doby nepovažovala mražené produkty za něco kvalitního či nějak zvlášť chutného. Řetězec je ale dokázal přilákat svým marketingem a důrazem na to, že nabízí stejné zboží jako ve Velké Británii.

To se mu ale nakonec stalo i částečným kamenem úrazu, protože toto zboží pochopitelně musel všechno z ostrovní země dovážet. A tak jak známo před časem prošla brexitem, což logistické operace do značné míry ztížilo. Ovšem například konkurenční Marks and Spencer, rovněž prodávající potravin, se s tím po určitých výpadcích dokázal vyrovnat.

Foto: Shutterstock

Problémy přerostly přes hlavu

Oproti tomu Iceland se dostal do určitých problémů, které vyvrcholily v minulých týdnech. Obchodní řetězec zničehonic začal uzavírat své pobočky a do těch ještě otevřených přestal zavážet nové zboží. Odmlčel se také e-shop, který bez vysvětlení prostě přestal fungovat.

Divoký krach nakonec potvrdila i společnost ICL Czech, která Iceland v licenci britské matky provozovala. Ta sama na sebe podala insolvenční návrh. Ukázalo se tedy, že Iceland nedokáže ani dostát svým závazkům a končí dosti divoce s nasekanými dluhy vůči sociální správě či finančnímu úřadu.

Příběh Icelandu v České republice tak končí neslavně a nedá se očekávat, že by se sem obchod ještě někdy vrátil.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tein
Tein
2 let

Prosím autorku o článek věnovaný se slovu náhle a jeho definici

Jitka
Jitka
2 let

Být na místě Iceland tak tady končím taky…ze dne na den to ale nebylo

Last edited 2 let by Jitka
Lukáš
Lukáš
2 let

Nikdy sem o tom neslysel 😀

Karel
Karel
2 let

Náhle? 😂😂😂 To snad ne.