V Česku nečekaně skončil velký obchodní řetězec s potravinami. Obrovské dluhy, nikdo to nečekal

Ačkoliv to ještě nedávno vypadalo poměrně pozitivně, jeden z největších obchodních řetězců v České republice co do počtu prodejen se nakonec nepodařilo zachránit.

Záchrana se nepovedla

Obchodní řetězec Enapo provozovaný společností Rosa Market se v potížích ocitl již před více než půlrokem. Tehdy se poprvé začalo hovořit o tom, že by mohl zkrachovat. Podnikání se v té době ale jevilo natolik lukrativně, že to vypadalo ještě docela dobře. Majitel chtěl svou firmu očistit a znovu provozovat při udržení většiny prodejen i personálu.

Jenže to se nakonec nepovedlo a dnes už všech 130 vlastních prodejen Enapo nefunguje. Musely jednoduše zavřít, případně je převzal někdo jiný pod svou značkou. Nejvíce uzavřených prodejen se nachází v Jihomoravském a Zlínském kraji, kde o ně nikdo neprojevil zájem. Stovky lidí bylo propuštěno a letělo jednoduše na dlažbu. Pod značkou fungovala také spousta franšízových prodejen, ovšem ty spadají pod jiné firmy či živnostníky a očekává se, že si najdou jinou franšízu. Těch je dnes na trhu k dispozici řada, například od Coopu nebo Makra.

Že by se mohla dříve prosperující firma tvořící kolorit menších měst ještě zmátořit, to už je šance prakticky rovná nule. Insolvenční správce totiž chce společnost poslat do konkurzu. To je nejméně výhodné řešení pro věřitele, ovšem k ničemu jinému se zkrátka nedospělo.

Foto: Shutterstock

Konkurence stále sílí

Bude to probíhat tak, že se vezme veškerý majetek společnosti a ten se jednoduše rozprodá. Co se z něj vybere, z toho se alespoň nějaké dluhy poplatí. Už teď je ale jasné, že to zdaleka nebude stačit. Enapo totiž nasekalo neuvěřitelné dluhy, a to ve výši půl miliardy korun. To vše v době, kdy jiné obchodní řetězce prosperovaly nejvíce v historii, jelikož mohly nadměrně navýšit ceny zboží.

Čtěte také: Pepco zničehonic krachuje. Končí 73 obchodů, nikdo to nečekal

Ukazuje se však, že menším prodejnám zřejmě odzvonilo, jelikož lidé si zvykli jezdit do supermarketů. Ty přitom řetězce jako Penny nebo Lidl staví už v poměrně malých městech, přičemž nároky neustále snižují. Takovýto obchod je dnes v blízké dojezdové nebo dokonce dochozí vzdálenosti prakticky každého.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Milada Beránková
1 měsíc

Tak obrovský řetězec že jsem m o něm bv životě neslyšela.

Kamil
Kamil
1 měsíc

ENAPO jsem nikde nepotkal. Tak že asi nic moc