V Česku nemá cenu pracovat. Kasírujte 40 tisíc měsíčně od státu za nic, nemusíte hnout ani prstem

Neustále sice slýcháme o tom, že je potřeba tuzemský sociální systém upravit tak, aby nebyl tak moc štědrý vůči těm, kdo odmítají pracovat a naopak byl nastaven tak, aby k práci co možná nejvíce motivoval. Ono je totiž opravdu těžké vyrazit do roboty, kde vás odmění třeba třemi desítkami tisíc měsíčně, když si na dávkách a příspěvcích přijdete na víc, a ještě přitom můžete mít nohy na stole a koukat na televizi.

Pěkný balík peněz

Systém je v České republice aktuálně nastaven tak, že opravdu nikdo nemusí strádat a nikdo například v důsledku toho, že nemá práci a peníze, nepřijde o bydlení. Toto je opravdu velký výdobytek, protože když na to přijde, stát vám bydlení prakticky celé pokryje, a to v rámci příspěvku na bydlení.

Ten je stále oblíbenější, protože si lidé jeho čerpání osvojili. Nárok má každý, kdo za bydlení a přidružené platby (energie, vodné a stočné) platí více než je třetina jeho příjmů. Napadlo vás ale už někdy, co se stane ve chvíli, kdy nemáte žádné příjmy? Potom máte skutečně bydlení takřka plně pokryje. Na nájem ve výši 20 tisíc korun vám v případě dvou dětí přispěje až 16 tisíci korunami.

Velmi štědré jsou také přídavky na děti, kde lze získat skutečně významný obnos peněz, jak se nedávno ukázalo na pravé složence od Úřadu práce, kde jedna rodina dostala takřka 100 tisíc korun. Záhy se ukázalo, že to bylo právě proto, že má v péči několik dětí. Stát se pochopitelně musí o ratolesti postarat, pakliže to nezvládají jejich rodiče, avšak v některých případech dochází ke zneužívání takto nastaveného systému.

Foto: Shutterstock

Na co máme nárok?

Je přitom zajímavé, že stát může převzít také roli plátce alimentů, a to v případě, že jeden rodič v tomto ohledu selhává. Tímto způsobem lze získat i tři tisíce korun měsíčně po dobu dvou let, a to na každé dítě.

Někteří úředníci se již dříve vyjádřili, že dávky často čerpají lidé, kteří nepracují i desítky let, a přitom vedou vlastně finančně dobře zajištěný život. Je pochopitelně důležitou společenskou, ale také ekonomickou otázkou, zda by tomu tak mělo být.

Ovšem pozor. Sociální systém je velmi důležitý. Jen by tu měl být pro ty, kdo se z nějakého důvodu dostanou do problémů a snaží se je aktivně řešit. V takovém případě mají dostat pomocnou ruku. Paradoxní ale je, že tito lidé v systému obvykle neumí moc chodit a neví, na co všechno mají nárok, tudíž jsou svým způsobem ochuzeni. Naopak ti, kdo v něm tráví roky, se umí ohánět a dostanou i tu poslední korunu, o kterou si mohou požádat.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Hana
Hana
7 měsíců

Jak kdo asi vážení! Syn byl po dokončení školy na UP a dostal leda such z nosu.