V Česku s okamžitou platností končí oblíbená potravina. Nikde už ji nekoupíte, Češi nevěří vlastním očím, co se děje

Je zajímavé, jak rychle se mění časy v České republice. Ještě relativně nedávno platilo, že si mnozí přáli, aby celý potravinářský průmysl v této zemi byl zprivatizován do rukou západních korporací. V nich byla spatřována samá pozitiva a panovala představa, že tuzemskou výrobu potravin pozvednou.

Co si to dovolují?

Dnes už z tohoto pohledu většina lidí vystřízlivěla a naopak se upozorňuje na to, jak moc velkou chybou bylo prodat české rodinné stříbro právě těmto nadnárodním konglomerátům, které k Česku nemají žádný vztah a o výrobě či nevýrobě rozhodují na základě tabulek v Excelu.

Potom se vám totiž může stát, že se jedním škrtnutím v České republice zruší celá tradiční výroba. V poslední době se to děje poměrně často. Češi už si tak nemohou koupit celou řadu tradičních cukrovinek, jejichž výroba se zahraničním gigantům jednoduše nevyplatila, jelikož je nemohly exportovat. Lentilky jsou dnes už jen uniformní barevné bonbóny a třeba Rumové pralinky skončily zcela a bez náhrady.

Dalším zářným příkladem je potom aktuální krok společnosti Orkla, která bez náhrady zrušila celý tuzemský provoz společnosti Znojmia. To už není žádná legrace. Tento tradiční výrobce kyselých okurek měl hned dva výrobní závody, ovšem oba byly uzavřeny a přibližně 250 zaměstnanců bylo ihned propuštěno. Nebyla jim nabídnuta ani žádná možnost práce v jiném podniku tohoto holdingu.

Dopadneme špatně

Jde o znepokojivou zprávu, jelikož to ukazuje, jak by to mohlo do budoucna vypadat s celou řadou dalších potravin, na které jsou Češi zvyklí. Právě tyto moravské okurky přitom patřily mezi nejoblíbenější potraviny. Výrobce však na zákazníky ušil boudu. Prodává je dále a o jejich pravém původu se dozví pouze ten, kdo se po něm bude pídit mezi malými písmenky na obalu. Tam se dozví, že toto už nejsou české okurky, nýbrž jsou hodně zdaleka, obvykle z Turecka, kde se dělají pro všechny světové trhy najednou a výhodně.

Čtěte také: Obchodní řetězec ohromil Čechy. Potraviny náhle levnější než v Polsku, ceny jako před lety

Společnost Orkla bohužel dříve skoupila i řadu dalších českých výrobců potravin, kteří mohou dříve či později dopadnout velmi podobně. Jde například o Vitanu, Hamé nebo Otmu. Teď už víme, že když se tak rozhodne, neuděláme s tím vůbec nic.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
10 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
1 měsíc

Tady se bude dařit lidem, až tady budou vládnout cizinci.

jan
jan
1 měsíc

at uz jdou do prdele tuhle zemi akorát rozprodají uz teď máme hovno to oni by si zasloužily vyhodit

Lubomír
Lubomír
1 měsíc

Někteří to víme již hodně dlouho, jen vždy když jsem z někým zapředl řeč tím to směrem tak se mi vysmál. Teď to otvírá oči i těm některým nejsilnějším zastáncům zahraničních korporaci . Bohužel otázka je zda není pozdě a už nejspíše nejsme ani pany ve své zemi. Pokud si toto lidé neuvědomí a půjde to tak dále, dostaneme se do bodu zlomu odkud není návratu a ztratíme úplně vše.

Ivo
Ivo
1 měsíc

Moravci by místo vína mohli dělat ty okurkyKysele je to oboje.Ahoj

Lynx lynx
Lynx lynx
1 měsíc

Je třeba obnovit naši soběstačnost a vykašlat se na giganty. Jednoduše otevřít nové závody a začít vyrábět tradiční zboží. Tak to dělají suverénní země. Nejsme žádná kolonie. Jen jsem zapomněla, že pro český průmysl, jeho obnovu nejsou peníze, zato je neomezené množství peněz pro Ukrajinu. My jsme ji však volili jako českou vládu, ne jako ukrajinskou.

Věra
Věra
1 měsíc
Reply to  Lynx lynx

😓😥

Ornyl
Ornyl
1 měsíc
Reply to  Lynx lynx

Opět ten blábol se soběstačnosti, my si děláme svoje okurky a když dojdou, jsou i jiné a české firmy, které je dělají. A i německé okurky z Lidlu a Kaufu jsou dobré .

František jestřáb
František jestřáb
1 měsíc
Reply to  Ornyl

To není žádný blábol.Tahle země je v prdeli

jan
jan
1 měsíc
Reply to  Lynx lynx

Tak začni

Mirek
Mirek
1 měsíc
Reply to  Lynx lynx

Tak to už nepůjde poděkujeme za to privatizaci zločinci Klausovi.