V Česku se čeká obří blackout. Výpadek elektřiny může být opravdu dlouhý

Někteří lidé se domnívají, jak vyzráli na očekávaný nedostatek plynu, který by měl Evropu a tedy i Českou republiku postihnout již tento podzim a zimu. Obchody hlásí, že lidé doslova vykupují nejrůznější elektrické ohřívače a přímotopy.

Elektrická síť může dostat zásah

Důvod je jednoduchý. Domnívají se, že elektřiny bude v České republice dostatek, když tu máme celou řadu elektráren a přebytky proudu dokonce vyvážíme. Naopak v případě plynu jsme zcela závislí na dodavatelích, přičemž se očekává, že ti ho do Česka nepošlou dostatek.

Základní úvaha to není špatná. I navzdory nedostatku plynu si tak tito lidé budou moci zatopit. Jenže tím zadělávají na další a potenciálně ještě větší problém. Jak upozornili experti pro německý server News.de, pokud v jeden okamžik připojí lidé do sítě velké množství elektrických zařízení na ohřev, která jsou obecně velmi náročná, vážně hrozí přetížení elektrické sítě a následný výpadek. To by mohlo přivodit skutečně masivní blackout.

Foto: Shutterstock

Obavy jsou velké

Takový výpadek by mohl trvat několik hodin, ale i dní. Nešlo by jen o to, že by nefungovaly topná tělesa nebo světlo. Fungovat by totiž přestala třeba i mobilní síť, počítače, internet a množství prvků v dopravě.

Jsou to přitom právě blackouty, čeho se moderní společnosti bojí ze všeho nejvíce. Na elektřině jsou totiž doslova závislé. Jakmile přestane na delší dobu fungovat, může se rozpoutat chaos a dokonce nepokoje.

Bohužel také platí, že elektrická síť je dnes v Evropě velmi úzce propojená. Česká republika má například silné vazby na Německo, které je přitom dnes v důsledku snahy o přechod na obnovitelné zdroje energeticky velmi rozhárané. Kromě toho, že se do sítě mohou připojit nové spotřebiče, je tu také faktor kolísání těchto zdrojů, které pro rozvodnou síť představují další zátěž. Případný blackout v Německu by se tak mohl rozšířit i do Česka.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Výživová poradkyně a dlouholetá autorka článků se zdravotní tematikou.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří
Jiří
13 dní

K tomuto faktu přidejte nástup vnucovaných aut na baterky,při dobijeni máme magické večery při svíčkách.

Last edited 13 dní by Jiří
Dan
Dan
13 dní

Je to jak v té pohádce pišna princezna tři rádcové Fiala, Rakušan a Kovanda který zničí celé království a udělali si z úspor lidí Banku díky předem naplánované inflaci a pomoci Ukrajině

Pavel
Pavel
13 dní

Možný obří blackout je jen jedním ze zhoubných důsledků řádění zelených fanatiků, jimž servilně nadbíhá Fiala a spol. a jejich nadřízení z Bruselu. Zelený fašismus postupně ovládá naše životy.

Michal
Michal
13 dní

…, protože tihle zrádci českýho národa říkají :”tak to má byť, tak je to správné”

František
František
13 dní

TO ZJIŠŤUJÍ TEDY BRZO,ŽE KDYŽ LIDI NEBUDOU MOCI TOPIT PLYNEM,TAK BUDOU PROHÁNĚT ELEKTŘINU,FAKT HLAVIČKY NAHOŘE.LOGICKY PŘETÍŽENÍ SÍŤOVÉ SOUSTAVY,BUDE MÍT NÁSLEDKY VŠEHO TYPU,PROTOŽE JSME ZÁVISLÍ AZ MOC V TETO DOBE NA VŠEM DIGITÁLNÍM. KASY V OBCHODNÍCH DOMECH,PRODAVACKY VE VĚTŠINĚ PŘÍPADŮ NEUMÍ DOBŘE POČÍTAT,ABY KDYŽ KASA NEJDE TO VYPOČÍTALA Z HLAVY,ATD… HLAVNE STRAŠENÍ MÉDIÍ ĎELÁ Z LIDÍ POSLUŠNÁ ZVÍŘÁTKA. DO TEN PABLB FIALOVEJ A ZBYTEK BANDY NAS ZNIČÍ A VYCUCAJI DO KRVE,ŽE NÁM NEZBYDE ANI NA CHLEBA A TROCHA DŮSTOJNOSTI. JEDNOU NAS ODS DOJILA, TAK TEĎ NAS VYCUCÁ ÚPLNĚ,(DEJINY SE OPAKUJÍ A LIDI ZAPOMÍNAJÍ, ŽE UŽ TO TU BYLO A NEPOUČÍ SE),… Číst vice »

Jan K.
Jan K.
13 dní
Reply to  František

Pablb není Fiala,ale ten kdo neumí vypnout CapsLock, když chce zveřejnit zvratky, o kterých si myslí, že to jsou rozumné argumenty.

Petr
Petr
13 dní
Reply to  František

Zasekl se Vám Caps Lock?

Kuffas
Kuffas
14 dní

Zaujímavé že ČR ma ele. Nadbytok a predáva ju lacno a kupuje draho tak nechápem keď jej mame dosť v ČR prečo by mal byť