V Česku se mění pracovní doba. Nově se bude do práce chodit jinak. Mnoho lidí dostane nařízení

Je potřeba se připravit na zásadní změny na pracovním trhu v České republice, z nichž celá řada je v plném proudu a další se připravují ke spuštění v brzké době. Možná vás to překvapí, ale bude to mít skutečně zásadní vliv na životy mnohých. Vlastně není divu, vždyť dnes prací obvykle trávíme osm hodin pět dní v týdnu, což je pořádná porce.

Nastane to brzy

Stále více lidí upozorňuje na to, že v práci tráví více času než se svými blízkými, případně vlastními zálibami. A spoustě jedinců už se toto nastavení nelíbí. Změna již probíhá zdola, kdy si lidé v pracovních podmínkách vymiňují, aby nemuseli trávit v zaměstnání takovou dobu a měli více času sami pro sebe.

Když jsem nastupovala do prvního zaměstnání, jasně jsem na pohovorech říkala, že více než čtyři dny v týdnu pracovat nebudu. Vysvětlila jsem jim důležitost vyvážení pracovního a soukromého života. Pravdou je, že na nějakých deseti pohovorech na mě koukali, jako kdybych spadla z višně, ale u jedné firmy to nakonec vyšlo,” říká paní Klára z Prahy, která pracuje na pozici marketingové specialistky.

Řada firem k takovému modelu skutečně sama od sebe přistupuje a v zahraničí už se začínají dávat věci do pohybu. Doba, kdy se standardizuje čtyřdenní pracovní týden, se velmi rychle blíží. Možná to ještě pár let potrvá, ale nakonec to někdo uchopí jako své téma a tuto záležitost prosadí.

Velké změny v Česku

Pravdou totiž je, že tomu do karet hrají i další změny na pracovním trhu. Předně se ukazuje, že už v práci nebude třeba tolik lidské síly, zejména potom v Evropě, odkud odchází průmysl a lidé se přesouvají do kanceláří, kde však za ně práci do značné míry začíná vykonávat umělá inteligence.

Lidí, respektive odpracovaných hodin, zkrátka bude třeba v práci méně a méně. Lepší přitom bude, aby co nejvíce z nich zůstalo zaměstnaných a o práci se takříkajíc podělili. Nakonec možná zjistíme, že nepotřebujeme pracovat ani čtyři dny, nýbrž jen tři dny v týdnu.

Čtěte také: V Česku se nevyplatí pracovat. Nezaměstnaní berou 40 tisíc za měsíc a nemusí hnout prstem, klidně celé roky

Na druhé straně se chystá změna úplně jiného kalibru. Ministerstvo práce a sociálních věcí se totiž chystá na dlouhodobě nepracující, které nově do práce doslova nažene. Kdo se bude zaměstnání vyhýbat a pouze kasírovat dávky, bude mu přidělena povinná práce v rámci veřejně prospěšných prací.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
19 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
1 měsíc

Ať se to udělá jako v Amazonu u Prahy tam se pracuje sice 10h ale 4 dny v týdnu a za dobré peníze a nebo můžete pracovat 3 dny v týdnu 12 h a takhle by to mělo být všude , lidé si odpracují stejné hodiny za ty 4 dny ale mohou být aspoň víc doma

Marie
Marie
1 měsíc

No za 40 tisíc a spoustu let jsou doma jenom ti nepřizpůsobilí já to vidím u nás ve městě a hodně by mě zajímalo jak si na ně posvítí te. S nimi nikdy nikdo nehne a na dávky jim nesáhnou. Já mohla být už v důchodu už mám odpracovaných 40 let ale kvůli těmhle a mladým že nechtějí makat tak nemůžu. Kam to spěje 🤔🤷😠

Helena
Helena
1 měsíc

Asi by byla “paní Klára” překvapená, kdyby potřebovala lékařskou pomoc a dověděla se, že má smůlu, protože lékař pracuje jen 4 dny v týdnu. Chce mít taky víc času na rodinu a svoje koníčky. Stejně tak záchranári, hasiči nebo pracovníci TV, prodavači, dodavatelé energií by ve čtvrtek “zavřeli kohoutky” a odjeli na víkend. Pracovníci u benzínových pump by ve čtvrtek zavřeli a šmytec. Každý kdo pracuje, dělá práci, která je nějak prospěšná, byť nepřímo, pro někoho jiného. Ale prosím, chceš pracovat méně, tak za méně peněz. Nikoliv naopak

Tereza
Tereza
1 měsíc
Reply to  Helena

Takže když to nemají ostatní, nemůže to mít nikdo? Vždyť měla pozici v kanclu, tam fakt není potřeba být každej den, pokud zvládne rychleji udělat svoji práci 🤦 a jen detail, který vám očividně utekl – ten volný den nemusí mít všichni naráz, můžou se střídat, takže provoz jede normálně dál.
Fakt mě dostává, jak se tu lidi zastávají zastaralého a špatného systému, kdy by člověk měl dát celej život práci.

Josef
Josef
1 měsíc
Reply to  Helena

Marketingová specialustka asi nikomu chybět nebude

Jana
Jana
1 měsíc

Tak proč sem tahaj migranty.Ze prej na nás nebude kdo pracovat a už píšou že by se mohlo dělat jen 3dny..

Fuk Čáry
Fuk Čáry
1 měsíc

Dva za 4 hodiny udělají více práce než jeden za 8 .

Jindřiška
Jindřiška
1 měsíc

Pochybuji že toto jde na místě h kde se pracuje manuálně. Že by třeba zedníci odhodili lopaty a lžíce když jim běží termín odevzdání práce . Či zámečník opravář .🤣Na manažerských pozicích a v kanceláři či ve sněmovně to samozřejmě půjde pracovat čtyři dny v týdnu .Ale na některých pozicích bohužel ne A otázka je i za jakých podmínek a peněz . Reálná mzda hodně klesla , ale reálně se i více zdražilo . Jestli se taková změna do českých podmínek hodí .

Toscana
Toscana
1 měsíc

Debilní web, debilní články. 40 tisíc na podpoře. To nemusíte pracovat ani ty 4 dny. Vás by za ty dezinformace měli zakázat. Přinejmenším.

Jindřiška
Jindřiška
1 měsíc
Reply to  Toscana

Souhlasím .

Marný
Marný
1 měsíc

Bude to platit i pro dělníky na stavbách a ve výrobě, nebo jen pro bílé límečky?

Králová Jiřina
Králová Jiřina
1 měsíc

Moje dcera je samozivitelka a nedostává nic od státu

Vladimír
Vladimír
1 měsíc

Budete pracovat kratší dobu …..hurá ….ale za míň peněz…..a bude víc času na vedlejšáky …..