V Česku se mění pracovní doba. Nově se bude do práce chodit jinak. Mnoho lidí dostane nařízení

Je potřeba se připravit na zásadní změny na pracovním trhu v České republice, z nichž celá řada je v plném proudu a další se připravují ke spuštění v brzké době. Možná vás to překvapí, ale bude to mít skutečně zásadní vliv na životy mnohých. Vlastně není divu, vždyť dnes prací obvykle trávíme osm hodin pět dní v týdnu, což je pořádná porce.

Nastane to brzy

Stále více lidí upozorňuje na to, že v práci tráví více času než se svými blízkými, případně vlastními zálibami. A spoustě jedinců už se toto nastavení nelíbí. Změna již probíhá zdola, kdy si lidé v pracovních podmínkách vymiňují, aby nemuseli trávit v zaměstnání takovou dobu a měli více času sami pro sebe.

Když jsem nastupovala do prvního zaměstnání, jasně jsem na pohovorech říkala, že více než čtyři dny v týdnu pracovat nebudu. Vysvětlila jsem jim důležitost vyvážení pracovního a soukromého života. Pravdou je, že na nějakých deseti pohovorech na mě koukali, jako kdybych spadla z višně, ale u jedné firmy to nakonec vyšlo,” říká paní Klára z Prahy, která pracuje na pozici marketingové specialistky.

Řada firem k takovému modelu skutečně sama od sebe přistupuje a v zahraničí už se začínají dávat věci do pohybu. Doba, kdy se standardizuje čtyřdenní pracovní týden, se velmi rychle blíží. Možná to ještě pár let potrvá, ale nakonec to někdo uchopí jako své téma a tuto záležitost prosadí.

Velké změny v Česku

Pravdou totiž je, že tomu do karet hrají i další změny na pracovním trhu. Předně se ukazuje, že už v práci nebude třeba tolik lidské síly, zejména potom v Evropě, odkud odchází průmysl a lidé se přesouvají do kanceláří, kde však za ně práci do značné míry začíná vykonávat umělá inteligence.

Lidí, respektive odpracovaných hodin, zkrátka bude třeba v práci méně a méně. Lepší přitom bude, aby co nejvíce z nich zůstalo zaměstnaných a o práci se takříkajíc podělili. Nakonec možná zjistíme, že nepotřebujeme pracovat ani čtyři dny, nýbrž jen tři dny v týdnu.

Čtěte také: V Česku se nevyplatí pracovat. Nezaměstnaní berou 40 tisíc za měsíc a nemusí hnout prstem, klidně celé roky

Na druhé straně se chystá změna úplně jiného kalibru. Ministerstvo práce a sociálních věcí se totiž chystá na dlouhodobě nepracující, které nově do práce doslova nažene. Kdo se bude zaměstnání vyhýbat a pouze kasírovat dávky, bude mu přidělena povinná práce v rámci veřejně prospěšných prací.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
19 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Martin
Martin
1 měsíc

Je min práce?ano je min práce když jsou všude nasrani cizinci a další se maji na naše pozice nasrat až uvolnite další migranty.u nás v praci 50 procent cizincu.tim pádem pro nás nebude práce už vůbec ale cizinec se bude mít jak král a psát se bude všude jak není prace a jiné lži…..to uvidíte teprv reakce od lidí když půlka bude dělat 4 dny a zbytek co je ve fabrice bude dělat 5 dní.

Last edited 1 měsíc by Martin
Eva
Eva
1 měsíc

Nikdy by se tohle nestalo kdyby ekonomika nebyla na tom tak špatně. Píšete tady samé pozitivní věci nebudou to pozitivní věci lidé budou mít o mnohem míň peněz a bude víc bezdomovců. Ale to je politikům jedno ať lidi pochcípají protože lidi je jak…. Je mi úplně jedno jak je to v cizině protože tam mají úplně jiné platy když to tady v České republice je to šílené. Ano připravte se na to že budeme bez bytu málo peněz s rodinami budeme trávit ale ne doma pod střechou ale venku a ještě k tomu pomalu hladem

Lada Vondra
Lada Vondra
1 měsíc

Mocenské elity zažívají opravdu těžké časy, jelikož na jednu stranu tvrdí, že musíme odcházet později do důchodu z důvodu nízké porodnosti, aby vzápětí musely přiznat, že nebude pro lidi práce v důsledku nástupu umělé inteligence a automatizace výroby.

Jenda
Jenda
1 měsíc

A mimo jiné problémy jako lékaři atd,
a hlavně naši zákonozmrdi nenažraný by přišli o prachy,a to nikdy nedovolí.
40 000 na pracáku?😱 Nepoznal jsem nikoho kromě cigošů kdo by se k tomu alespoň s poloviny přiblížil. a teď cenzůro do mě! Lživej článek tu nech a mě zablokuj díky.

Last edited 1 měsíc by Jenda
Ggghgggg
1 měsíc
Reply to  Jenda

Tady unás to stejně neklapne česká republika je dávno ztracená realně se stidím že jsem občanem této republiky to co setu odehrává nevymislejí ani v televizi

George
George
1 měsíc

Ale to tak bylo uz pred 25 lety 😀 jen nikdo moc nikoho nehonil nikam a nebo to prostě jen obesli 😀