V Česku se prodával hrozný olivový olej. Vydával se za špičkový, ale to bylo daleko od pravdy

Jak se ukazuje, v České republice zřejmě delší dobu probíhalo velké klamání spotřebitelů, pokud jde o olivové oleje. Upozornila na to Státní zemědělská a potravinářská inspekce, která provedla obšírnou kontrolu celé řady olivových olejů.

Divoké oleje

Kontroloři nestačili věřit vlastním očím. Většina olejů totiž neodpovídala svému označení. Obvykle šlo o to, že pod označením “extra panenský” se ukrýval olej jiné, a to nižší kvality. Výrobce ho pochopitelně prodával s výraznou cenovou přirážku, ovšem adekvátní kvalitu již nedodal.

Jeden případ byl ale skutečně otřesný. Kromě toho, že daný olej s označením extra panenský vůbec nesplňoval tuto deklarovanou kvalitu, navíc ještě nebyl ani určen ke konzumaci. Šlo totiž o úplně jiný olej.

To se provalilo až teď zpětně. Již před časem jsme vás informovali o tom, že z obchodní sítě Makro musel být stažen olej Borges extra panenský v balení 1,25 litru. Tehdy však pouze zaznělo, že nesplňoval potřebnou kvalitu.

Foto: Shutterstock

Určen k technickým účelům

Jak se teď ale ukázalo, šlo o závažnější prohřešek. Tento olej totiž byl pouhým lampantovým olivovým olejem. Ten přitom není povolen pro maloobchodní prodej, protože se nesmí konzumovat. Musí teprve projít rafinací, případně se používá k technickým účelům.

V tomto oleji můžeme postřehnout výrazné pachy a pachutě. Obsahuje také vyšší obsah mastných kyselin a více než 2 gramy kyseliny olejové na sto gramů.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments