V Česku se prodávala mimořádně závadná šunka. Kupovali ji všichni, ale hlavně to nesmíte jíst

Případy mimořádně závadných potravin v českých obchodních řetězcích se velmi rychle množí. Nevypadá to přitom, že by s tím samotné řetězce chtěly něco dělat. Naopak se zdá, že jim tato situace vyhovuje. Zákazníci si tak nějak zvykli na to, že si v tuzemsku nakoupí zboží mizerné kvality. A když čas od času přijde pokuta od Státní zemědělské a potravinářské inspekce, zkrátka se s tím počítá. Paradoxně ji stejně nakonec zaplatí zákazník, jelikož obchody prostě jen zboží zdraží.

Prý si toho nevšimli

To ovšem neznamená, že by SZPI ve své snaze měla přestat. Jednoho dne si snad právě i zákazníci uvědomí, že to oni jsou v tomto vztahu páni a obchodní řetězce by se měly jejich potřebám přizpůsobit, jinak v nich prostě nebudou nakupovat.

Tentokrát došlo ke skutečně velmi závažnému nálezu v obchodním řetězci Billa. Ten vesele prodával svou Schwarzwaldskou šunku s pořádnou porcí plísně, a to jako by se vůbec nechumelilo. Prodavačky tam takto musely produkt vyskládat a není možné, aby si toho nevšimly. Obchod se zkrátka domníval, že se to prodá.

Tak se na to podívejte. Takovou šunku prodávala Billa. / Foto: SZPI

Jak se to mohlo stát?

U části balení byl zjištěn výskyt plísní viditelných pouhým okem. Potravina se nepovažuje za bezpečnou, pokud jeví známky kažení,” konstatovala SZPI ve své zprávě. Nebylo přitom zjištěno, že by se produkt nevhodně skladoval nebo že by došlo k překročení data použitelnosti.

Čtěte také: Obchody v Česku prodávaly mimořádně závadný čaj. Kupovali ho všichni. Nesmíte ho ale vypít, jinak to bude zlé

Proč se šunka zkazila, zůstává tedy záhadou. Pravděpodobně to ale bude souviset s mizernou kontrolou ve výrobě, případně nějakým jiným šlendriánem. Každopádně se to ale může dotýkat celé šarže s datem spotřeby do 28. února 2024. Pakliže tak šunku máte ještě doma, například na mrazáku, rozhodně byste jí neměli konzumovat. Prodávala se ve 100gramovém balení, a to pod privátní značkou Billy.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Teddy
Teddy
27 dní

Šunka do 28.2.2024 je na konci května plesniva a není po datu trvanlivosti?