Vozí sem prolezlé maso z Ukrajiny. V českých obchodech ho poznáte podle drobného detailu. Hlavně si ho nekupte

Pravdou je, že pokud jde o obchodní řetězce, jsou lidé v České republice zvyklí skutečně na všechno možné. Na kvalitu si tu rozhodně nepotrpí a o tom, že bychom mohli nakupovat tak důstojně jako v Polsku nebo Německu, se nám může jenom zdát. Jsou však určité hranice, které by se překračovat neměly, ale tuzemské řetězce tak opakovaně činí.

Na problém upozornili

Už před nějakou dobou přitom Agrární komora České republiky varovala před masivním nárůstem importu kuřecího masa z Ukrajiny. Na tom by nebylo nic špatného a nad varováním agrárníků by se dalo mávnout rukou s tím, že si chtějí jen hájit své zájmy. Ostatně, proč nepomoci této zemi tím, že se pro ni otevřou další trhy, kam může dodávat své zboží.

No jo, jenže ono to zdaleka není tak jednoduché. Předně jsme v České republice a obecně Evropské unii zvyklí na to, že tu probíhají velmi ostražité kontroly jakékoliv živočišné produkce. A jakmile někdo poruší nějaké pravidlo, má okamžitě problémy, takže si to každý chovatel drůbeže třikrát rozmyslí. To je ostatně i důvodem toho, proč tu máme tak bezpečné a bezproblémové maso.

V případě zmíněného dovozu je to ale úplně jiná písnička. Podmínky na Ukrajině nejsou tak přísné a kontroly jsou tam velmi laxní. Výsledkem je to, že tam sice maso vyprodukují výrazně levněji, ovšem potom je třeba počítat s tím, že nemusí mít prvotřídní kvalitu a může být také poměrně dost závadné.

Děje se to neustále

To se přitom začalo potvrzovat už na sklonku loňského roku a pokračuje to dosud. Státní zemědělská a potravinářská inspekce odhaluje jeden produkt za druhým, který je doslova prolezlý salmonelou. Celou řadu případů přitom spojuje jedna firma, která to sem všechno dováží. Právě podle tohoto detailu můžete snadno poznat maso, které byste si kupovat neměli, jakkoliv vám ho mnohé obchodní řetězce nabízejí.

Jde o společnost WE Trade, která má ve zvyku kuřecí maso přebalovat na Slovensku, ovšem země původu je nezpochybnitelná. Toto maso přitom prodávají řetězce jako Makro, Tesco nebo Penny Market. Dost možná se objeví i v dalších. Ne všechny várky budou zřejmě problémové, ale kdo na to chce sázet, že? Když tato firma selhala už tolikrát, lepší se jí vyhnout obloukem.

Čtěte také: Je to tady. Polský řetězec otevřel v Česku obrovský obchod. Češi slaví, mají to za poloviční ceny

Popravdě tomu nerozumím. Jistě, zkusili to, ale ukázalo se, že to maso je hodně špatné. Jenže oni to sem vozí pořád. A stále jsou s tím nějaké problémy. Prostě to prodají a pak se ani neomluví,” stěžuje si pan Luboš na praktiky místních řetězců.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
28 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Václav
Václav
25 dní

Ještě že mám mého tátu řezníka mám čerstvé maso jak hovězí tak i vepřové žádné si nekupuji v žádných obchodech

Marcela
Marcela
25 dní

V první řadě nechápu,proč ČR kupuje maso ze země kde je válka.To asi tak špatně na tom Ukrajina nebude když můžou prodávat maso.

nasrat vam
nasrat vam
26 dní

A co maso z Madarska, Polska i od Jandejska? Proč tu v tomto proruským plátku není ani zmínka? Tohle rozděluje společnost. Jdete se vycpat s takovou stránkou

Tomáš
Tomáš
26 dní

Tak to vypadá že se z těch Ukrajinců posereme doopravdy..

Lada
Lada
26 dní

To se to těm dezolatum pracuje. .Tolik pitomcu se jen tak nevidí. Hrůza. To mohou napsat kdejakou kravinu a oni to zbasti.

Vlakam
Vlakam
26 dní

Proto se musí pravidelně vybíjet české chovy drůbeže pod záminkou ptáci chřipky, která napadá kupodivu jen české kuřata a slepice, aby je nahradily zkaženým masem z Ukrajiny. Pár km od nás se rakusaci nestačí divit, jací jsme blbci., že skáčeme na špek.

Pavel. Srbek
Pavel. Srbek
26 dní

Tenhle vědátor přes kuřecí maso, asi v mládí snědl hodně špatného masa ,které mu rozložilo mozek.