Zkrachovala velká česká banka. Klienti se musí okamžitě přihlásit o peníze, jinak nedostanou ani korunu

Je jen málo větších nepříjemností, než když zkrachuje banka. To se okamžitě dotkne stovek tisíc až milionů klientů, dle velikosti dané bankovní instituce. Nejde přitom o nic menšího než o jejich celoživotní úspory. Bohužel k tomu čas od času dochází, jakkoliv je český bankovní systém mimořádně kvalitní a Česká národní banka nad ním vykonává bedlivý dozor.

Bylo to drsné

Někdy se ale situace tak seběhne, že ke krachu přeci jen dojde. Naposledy se tak stalo v případě Sberbank, přičemž tento případ se stále řeší a klienti teď musí vykonat určitou akci, jinak se jim také může stát, že své peníze nikdy neuvidí.

Pravdou je, že Sberbank byla velmi oblíbenou bankou napříč společenskými spektry. Účty a hypotéky tu měli běžní lidé, financovala také velké společnosti, bankovní služby vedla samosprávám a v neposlední řadě tu advokáti měli zřízeny úschovní účty. Když potom v roce 2022 došlo k nečekanému krachu banky, všechno se to sesypalo jako domeček z karet a účty s veškerými prostředky nakonec zůstaly nedostupné.

Byly to opravdu drsné záběry, jak se lidé snažili dostat do poboček banky a na poslední chvíli vytáhnout své peníze, obvykle ale neúspěšně. Tento nápor by nevydržela žádná banka, jelikož jednoduše nemá dostatek prostředků v hotovosti k okamžitému vyplacení.

Štěstí měli ti, kdo zde měli uloženou částku do 100 tisíc euro, tedy nějakých 2,5 milionu korun. V rámci pouhých dnů jim totiž byly prostředky vyplaceny z takzvaného Garančního fondu. Horší už to ale bylo s částkami tuto hranici přesahujícími.

Máte poslední možnost

Likvidace banky se vlekla dlouhou dobu, ovšem nakonec byla poměrně úspěšná. V rámci insolvence se podařilo získat prostředky k pokrytí téměř všech pohledávek. A tyto peníze před časem začaly být vypláceny.

Jak se však ukázalo, mnoho lidí už na to, že tam nějaké peníze měli, zapomnělo. Jak jinak si vysvětlit, že se tisíce klientů o své peníze dosud nepřihlásilo. Lhůta už byla dvakrát prodloužena, a tentokrát již finálně. Kdo se nepřihlásí do 14. června, bude to mít už o poznání složitější.

Čtěte také: Seberou vám všechny úspory z banky. Šibalové našli v Česku nový trik, kterým luxují jeden účet za druhým. Funguje stoprocentně

Osloveno bylo 15 300 věřitelů, ovšem nějakých sedm tisíc z nich si své peníze, které jim náleží, dosud nevyzvedlo. Nejsou to malé peníze, mělo by jít o 4 miliardy korun. Pakliže se vás to tedy týká, běžte na jakoukoliv pobočku Komerční banky, kde vám peníze vyplatí. Lze požádat také po internetu, avšak jen u částek do 100 tisíc Kč.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Bohumila
Bohumila
1 měsíc

Sberbank je nejrozšířenější bankou v Rusku, má 108 milionů soukromých klientů a přes tři miliony firemních zákazníků. I když na ni západní státy uvalily sankce a od června 2022 je odpojena od mezinárodního platebního systému SWIFT, loni vykázala historicky nejvyšší zisk. A to je ten důvod, proč u nás nemůže být. Žádný krach. Samé lži nám vnucujete.😡

Vlastimil Blažek
Vlastimil Blažek
1 měsíc

Sberbanka nezkrachovala. Jen ji pár pitomců z ČNB, na základě politického rozhodnutí, odňalo licenci. Tak tu nežvatlejte. Krach znamená vytunelování. V USA běžné. Jenže tam za to je 150 let v base a ztráta majetku.

Bohuslav
Bohuslav
1 měsíc

co to żvaníte ? Sberbank nezkrachovala, ale zlikvidoval ji český stát. Byla to asi nejlepší banka.

Pipa
Pipa
1 měsíc
Reply to  Bohuslav

To je výsledek zápaďácké fanatické rusofobie a darebáků u moci! Tady je také pěkně vidět jak pracují média! Článek je lživý blábol! Je to prostě hnus!

Vlastimil Blažek
Vlastimil Blažek
1 měsíc
Reply to  Bohuslav

Přesně. Na základě politického rozhodnutí magorů ve vládě. Lipavský, Fiala, Stanjura.

Jan
Jan
1 měsíc

To je fakt trdlo ta pisatelka