V Česku zavedli tajnou daň. Zlikviduje třetinu celoživotních úspor. To snad není pravda

Kdo si celý život zodpovědně spořil vydělané peníze na bankovních účtech, popřípadě v hotovosti, a nekupoval za ně žádná aktiva v podobě akcií či nemovitostí, zřejmě spláče nad výdělkem. V zemi totiž řádí inflace, která nejenže zdražuje prakticky všechno, ale v důsledku toho také ubírá na koupěschopnosti a hodnotě úspor.

Stalo se to rychle

Pokud jste dříve nerozuměli slovům o tom, že peníze vytrvale ztrácejí hodnotu, teď se o tom můžete přesvědčit velmi rychlým tempem. Zatímco dříve ztratila koruna přibližně dvě procenta své hodnoty ročně, což bylo ještě poměrně zanedbatelné a dalo se s tím nějak fungovat, teď už je to jinak. Inflace za loňský rok přesáhla 15 % a letošek na tom bude zřejmě jen o něco málo lépe. A to už v roce 2021 byla inflace výrazně zvýšená.

Jak vypočítal ekonom Tomáš Havránek, za pouhé tři roky přišli Češi o třetinu hodnoty svých úspor. A není to jen tak. On sám to nazývá jako určitou formu zdanění, která sice není přiznaná a především odsouhlasená, ale přesto se stala. Dá se na to dívat také tak, že stát vlastně napůl zkrachoval.

Ve skutečnosti ale přirovnání ke zdanění není v tomto případě vůbec od věci. Ačkoliv to nikdo nepřizná, vysoká inflace hraje státu do karet, a to hned z několika důvodů. Předně se mu tak snižuje zadlužení a navíc do rozpočtu plyne více prostředků, jednoduše proto, že je všechno dražší. Stačí potom udržet výplaty nejrůznějších dávek a důchodů, a bilance pro stát je pozitivní.

Foto: Shutterstock

Takhle to dopadne

Česko má jednu z nejvyšších inflací v Evropě, což místní střadatele rozhodně nepotěší. Bohužel Česká národní banka, která má hlídat cenovou stabilitu, zaujala v posledním roce spíše laxní postoj a nechala úrokové sazby na citelně záporné úrovni. Díky tomu inflace neklesala tak rychle, jak by měla a zároveň nebylo možné získat v bance takový úrok, který by ji z větší části pokryl.

Pakliže si někdo za svůj život dokázal uspořit milion korun, po třech letech mu hodnota těchto úspor klesla o více než třicet procent. Sice má stále milion, ovšem zdaleka si za něj nekoupí tolik, co dříve. To ostatně pociťuje každý na vlastní kůži, ať už jde o cenu nemovitostí, vozidel nebo potravin (tam je to ještě horší).

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pepa
Pepa
11 měsíců

Ale ,vždyť naše vláda se o naše lidi stará! Tedy hlavně o to aby český občan neměl nic ,živořil a držel hubu a krok. Když byla revoluce v 89 stačilo 10.000 lidí kteří se bouřili dnes na to nestačí ani 200.000 nespokojených občanu. Ale naše vláda se rozhodně poučila od komančů a na každé demonstraci má provokatéry a poliše v civilu co mají vyprovokovat nepokoje.
Tato vláda si bude chtít odhlasovat doživotní vládnutí protože vědí,že jinak už se k veslu nedostanou. A navíc jsou to poslušní pejsci EU a USA .

Květa
Květa
11 měsíců

Tajná daň. Co se nyní za této vlády děje, to nemá obdobu. Za komunistů se říkalo: Jak se zdraží pivo, padne vláda. Nyní se zdražilo všechno a vláda se stále drží, i když není vůbec v oblibě. A s tím my, obyčejní lidé nic nenaděláme. Nás jen okrádají, sobě přidávají. Nejhorší je, že z našich daní peníze rozhazují , kde se dá a jezdí na samé nesmyslné výlety. Thai Wan – Vystrčil,potom Pekarová, výlet Fialy a nyní výlet Rakušana do Afriky. Mě nezajímá Afrika, když my, obyčejní lidé živoříme. To není normální. Především by se měli starat o své lidi.… Číst vice »