V peněžence ji má mnoho lidí. Dvacetikoruna se vydražila za 140 tisíc. Díky českým drobákům můžete být boháči

Život může být někdy krásně jednoduchý a odměňující. Představte si, že máte obyčejnou dvacetikorunu a někdo je ochotný vám za ni dát 140 tisíc korun. Možná už se vám o tom někdy zdálo, ale pro někoho je to prostá realita.

Dvacka k nezaplacení

Před pár dny se konala sledovaná aukce, do které šla právě i česká dvacetikoruna, a to s vyvolávací hodnotou ve výši 1000 euro, což je přibližně 23 500 korun. Někdo by si mohl říct, že za takovou cenu si dvacku nikdo nekoupí. Jenže opak byl pravdou, strhla se o ní mela a vítěz si nakonec musel pořádně připlatit. Za samotnou minci zaplatí 5000 euro, tedy přibližně 120 tisíc korun a k tomu dá ještě dvacet procent jako aukční přirážku. Celkem tedy nějakých 145 tisíc korun.

Možná vás už trklo, že tato mince musí být něčím zajímavá. Něčím, za co je ochoten sběratel vysolit pořádný balík peněz. A zřejmě vás překvapí, že je to kvůli tomu, že byla chybně vyražená. Ať byste si tuto minci prohlíželi, jak byste chtěli, nenašli byste na ní stranu se státním znakem. Má totiž na obou stranách vyraženo to samé. Není tedy ani jasné, ze kterého pochází roku, protože ten není uveden. Může to být rok 1993, ale klidně i 2023.

Mince je velmi zachovalá, z čehož numismatici usuzují, že v oběhu nebyla příliš dlouho. Někdy si zkrátka brzy všimnul, že by mohla být zajímavá i nějak jinak než jako úhrada veřejného záchodku.

Foto: Shutterstock

Prohlédněte si drobáky

Zajímavé na tom všem je přitom to, že nikdo neví, kolik takových chybných mincí bylo vyraženo. Ale je docela pravděpodobné, že jich je více. Není tedy vůbec vyloučeno, že takovou máte doma, případně že se vám dostane do ruky. A mohlo se to stát i v případě jiných mincí, takže tyhle koruny příslovečně dvakrát otočte, než je utratíte.

Platidla a jejich anomálie jsou obecně velmi zajímavou disciplínou, kterou mají sběratelé rádi a za kterou jsou ochotni vydávat nemalé peníze. Vtipné je přitom to, že se k takovému platidlu může dostat každý z vás, jen si toho všimnout.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments