V českých obchodech je silně závadné maso z Ukrajiny. Poznáte ho jednoduše, vozí ho sem jedna vypečená firma

Zákazníci v českých obchodech si bohužel nemohou být jisti tím, co kupují. Pryč jsou doby, kdy jsme se na kvalitu potravin mohli do značné míry spolehnout. Obchodní řetězce dnes ale využívají těch nejlevnějších nabídek dodavatelů, a to i v případě dosti choulostivého zboží, jako je například maso. Jak jinak si také vysvětlit, že se do České republiky dostalo tolik špatného masa z Ukrajiny.

Je to velmi časté

Před jeho dovozem přitom již před řadou měsíců varovala Agrární komora České republiky, které se náhlý rozpuk dovozu z této země vůbec nezdál. Upozorňovala na skutečnost, že tamní chovy nejsou zdaleka pod tak velkou kontrolou, jak jsme zvyklí z Evropské unie a že by mohlo dojít k tomu, že si do Česka dovezeme závadné maso.

A jak řekli, tak se bohužel také stalo. Bohužel nikoliv jen jednou, ale již minimálně pětkrát. To je počet záchytů závadného masa z Ukrajiny, který provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Naposledy se tak stalo teprve před pár dny, kdy byly v obchodní síti Makro zjištěny hned dva závadné produkty, a to mražené kuře Qualiko a také čerstvé kuřecí řízky. V obou byla zjištěna salmonela. Právě na druhý jmenovaný produkt se zaměřme, protože jeho dodavatelem je společnost We Trade s.r.o.

Inspektoři SZPI provozovateli nařídili neprodlené stažení předmětné šarže z tržní sítě. SZPI zároveň důrazně doporučuje všem spotřebitelům, kteří mají předmětnou šarži potraviny doma, aby ji nekonzumovali,” uvádí Státní zemědělská a potravinářská inspekce na svém webu.

Je to přitom ta samá firma, která už se předtím dvakrát provinila, a toto je její třetí velký přešlap v krátkém čase. Jak vidno, odebíraly od ní prakticky všechny obchodní řetězce v České republice, protože závadné maso od ní SZPI zjistila i v obchodech Penny Market a Tesco.

Závadné kuřecí prsní řízky v obchodním řetězci Makro od společnosti We Trade. / Foto: SZPI

Varování se zpožděním

Průběh byl přitom vždy stejný. Společnost dodala do obchodů maso, které jevilo známky toho, že je ze Slovenska, protože tam bylo zabaleno. Ve skutečnosti však pocházelo z Ukrajiny, zřejmě právě z některého z problematických chovů, na který upozorňovali čeští agrárníci. I proto mohlo být tak levné.

A co hůře. Inspekce na problém přišla vždy až zpětně, kdy se kuřecí maso v obchodech již vyprodalo a lidé ho zkonzumovali. Až o několik týdnů později informuje SZPI o tom, že bylo závadné. To není žádná kritika této instituce, protože v případě těchto čerstvých potravin, které mají krátkou dobu spotřeby, ani jinak postupovat nelze.

Čtěte také: Velký český řetězec prodával maso z Ukrajiny. Tak to prasklo, zákazníci zuří

Pro zákazníky by to však mělo být vodítko. Nakupovat se každopádně vyplatí v řetězcích, které tento problém dosud neměly, a když už jdete tam, kde se objevil, podívejte se vždy na obal a kdo je dodavatelem. Pakliže tam narazíte na tuto firmu, mějte se každopádně na pozoru.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Kristýna
Kristýna
6 měsíců

Však od nich nic dobrého nikdy nevzešlo. To se dalo očekávat. Kšefty různého druhu.