V Chorvatsku dochází pitná voda. Turisté už se nesmí sprchovat

V Chorvatsku panuje letos velké sucho, které zde nepamatují po řadu let. Do toho však probíhá doslova rekordní turistická sezóna, která spotřebu pitné vody znatelně zvyšuje. Na některých místech tak už úřady musely přijmout opatření, jak uvádí chorvatský server Dnevnik.hr.

Opatření platí od dneška

Týká se to například oblíbeného poloostrova Istrie. Zde byly nakázány úspory pitné vody a začala platit opatření, které mají za cíl snížit spotřebu této komodity. Významně se to dotýká také zahraničních turistů.

V Istrii si tak od dnešního dne nemůžete zalít zahrádku, kropit ulice, ale především se sprchovat na pláži nebo si umýt auto. Zdejší prostředí je přitom velmi prašné a auto je za chvíli zanesené. Výjimku z tohoto pravidla mají pouze zemědělci a tržnice. Na turisty se nevztahuje.

Představitelé regionu Istrie skutečně vážně apelují na všechny občany i turisty, aby s pitnou vodou zacházeli co možná nejúsporněji. To se týká i sprchování v domácnostech nebo turistickém ubytování, které by mělo být co nejkratší.

Foto: Shutterstock

Může být ještě hůř

Některá opatření už začala platit, ovšem zatím jde předně o apel, aby skutečně došlo ke snížení spotřeby. Pokud nebude dostatečné, slibují úřady další opatření, které už by mohly dostupnost pitné vody skutečně výrazněji omezit.

Hydrologická situace v Istrii je velmi špatná, přičemž není vyhlídka na zlepšení. Předpověď v příštím měsíci nepředpokládá žádné srážky, které by ji mohly významněji ovlivnit.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
1 rok

Kdo se potřebuje u moře sprchovat ve sladké vodě, ten ať jede jinam.
Mořská voda je pro kůži lepší než sladká – to potvrdí každý, kdo má problémy s pletí.

Toscana
Toscana
1 rok
Reply to  Iris

To je zase blábol. A nevadí ti,že je sůl jako lepidlo? Byl jsi vůbec někdy u moře? Proč se místní vždy sprchují? Kam mají jet když u moře bydlí?

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Toscana

Ano, jezdím na ostrov každý rok na 4 týdny a opravdu se (kromě intimních partií) nepotřebuju sprchovat – mně sůl nevadí – já se ale taky nepatlám nesmyslnými opalovacími krémy – ano, pak asi sůl ve spojení s těmi sajrajty vytvoří jakési lepidlo a taky se neválím od rána do večera na pláži. A ty se s místními bavíš o tom, kdy a jak často se sprchují – nebo jim při tom asistuješ?

Víš, proč dermatologové doporučují lidem s ekzémy pobyt u moře? Nejdřív si doplň informace než budeš někoho školit, ty chytráku.

Bohuslav
Bohuslav
1 rok

týden se nesprchovat ve 40° ???