Základní piškotové těsto dává lidem zabrat. Udělejte ho konečně správně, vláčné a nadýchané

Umíte správně upéct piškotové těsto, nebo se vám často stává, že se srazí, nevyběhne nebo je podivně suché? Možná je to proto, že děláte některou z běžných chyb, kterých se lidé při pečení piškotu dopouštějí.

Všechno, co těsto potřebuje, je čas

S příchodem automatizace a všech robotů a dalších kuchyňských pomocníků, jsme si zkrátka zvykli, že všechno je za chvilku hotové a nedá to moc práce. U klasických cukrářských receptů tomu ale tak bohužel většinou není. Suroviny potřebují stejnou dávku času a péče jako dřív, aby z nich vznikl tak dokonalý výrobek, jaký si pamatujeme od našich babiček.

U piškotového těsta je to především čas – čas na šlehání žloutků, čas na šlehání bílků, čas na důkladné rozehřání trouby atd. Spěchem v tomto případě ničeho nedocílíme.

Správně našlehané žloutky

Aby bylo piškotové těsto vláčené a nadýchané tak, jak má být, vyžaduje to pořádně našlehané žloutky. Především v případě, že používáte ke šlehání ruční metly to může být opravdu pořádná fuška. Žloutky totiž nestačí vyšlehat jen pár minut do chvíle, kdy se nám zdá, že jsou dostatečně spojené. Je nutné je šlehat alespoň 10 – 15 minut, dokud nejsou úplně bílé a krásně nadýchané.

U šlehání bílků většina lidí obvykle nechybuje – ty se zkrátka šlehají tak dlouho, dokud nejsou úplně tuhé.

Nezapomeňte mouku prosít

V tomhle případě platí, že mávnout nad tím rukou s tím, že „je to dobré“, se nevyplácí. Tím, že mouku proženete přes jemné sítko, totiž kromě odstranění hrudek a nečistot, docílíte nakypření, které opět prospěje nadýchanosti a vláčnosti těsta.

Foto: Shutterstock

Suroviny mají mít pokojovou teplotu a zapracováváme je zvolna

Než začnete pracovat s vejci (v případě jiných těst s máslem, smetanou či dalšími surovinami, které běžně uchováváme v ledničce), vytáhněte je alespoň na půl hodinky ven. Pokud mají podobné ingredience výrazně jinou teplotu než zbytek surovin, těsto se pravděpodobně srazí.

Když poté suroviny spojujete dohromady, nasypávejte je do základu těsta po částech a opatrně vmíchávejte, ať má těsto dostatek prostoru je pojmout.

Pečeme v rozehřáté troubě

Piškotové těsto vkládáme do rozehřáté trouby, kterou v průběhu pečení neotvíráme, aby piškot nespadl.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments