Vědci našli skvělý nápoj, který sníží riziko infarktu a mozkové mrtvice o 56 %

Kardiovaskulární choroby patří k celosvětově nejčastějším příčinám úmrtí, což platí i pro Českou republiku. Ačkoliv se může zdát, že infarkt či mozková mrtvice přijdou zničehonic, obvykle to tak jednoduché není. Tento stav bývá totiž důsledkem podceněného životního stylu, kdy si lidé na problémy zakládají v podobě vysokého cholesterolu či krevního tlaku.

Prodlouží vám život

Lékaři proto lidem vytrvale radí, aby začali žít zdravěji. To je velmi spolehlivá cesta k dlouhému životu bez chorob. Poměrně snadné změny mohou prodloužit život o celé roky. Je vhodné znát také zdraví prospěšné potraviny a nápoje, které vás chrání dvojnásob.

Podle studie publikované v časopise European Journal of Preventive Cardiology je jedním z takových nápojů prostý zelený čaj. Ten nejenže prodlužuje život, ale také zabraňuje právě infarktu a mozkové mrtvici.

Vědci zjistili, že kdo si dá zelený čaj alespoň třikrát týdně, má výrazně nižší riziko těchto chorob a jeho délka života se prodlouží. “Skvělé zdravotní účinky jsou velmi robustní zejména u zeleného čaje a těch, kdo ho pijí dlouhodobě,” uvedl jeden z autorů studie, doktor Xinyan Wang.

Foto: Shutterstock

Skutečně velké účinky

Výzkum byl velmi rozsáhlý a zahrnoval více než 100 tisíc účastníků, kteří neměli dosud žádné kardiovaskulární problémy nebo rakovinu. Vědci je rozdělili do dvou skupin. V jedné byli ti, kdo pijí zelený čaj často nebo příležitostně. V té druhé potom ti, kdo jen velmi málo nebo vůbec.

Následně pak obě skupiny sledovali v průběhu dalších let. Ukázalo se, že lidé, kteří pili příležitostně či pravidelně zelený čaj, měli výrazně nižší riziko rozvoje infarktu nebo mozkové mrtvice. Nejlepší výsledek byl zaznamenán u těch, kdo ho pijí pravidelně po celé roky. V jejich případě bylo riziko nižší o 56 % v případě těchto kardiovaskulárních chorob a o 29 % nižší pro jakoukoliv jinou příčinu úmrtí.

Důvodem, proč má zelený čaj takové protektivní účinky, je pravděpodobně vysoký obsah polyfenolů.

Foto: Shutterstock, zdroj: Science Daily

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments