Vědci odhalili nejlepší snídani. Dopřávejte si ji pravidelně a neskončíte s demencí

Také máte po ránu pocit jako by vás někdo praštil kladivem? A to poslední, co máte chuť dělat, je vymyslet a připravit zdravou, vydatnou snídani? To je pochopitelné, nicméně v tomto případě platí oblíbené rčení „jste to, co jíte“. Snídaně může výrazně ovlivnit vaše fungování během celého dne. Chcete se cítit plní energie, nebo unavení? Sytí, nebo hladoví? S mozkem nastartovaným, nebo utlumeným?

Jak snídaní zabránit demenci?

Pokud budete rozumně volit své snídaně, výrazně snížíte riziko mrtvice a demence. Proto do své stravy zařaďte čerstvé ovoce, zeleninu, luštěniny, celozrnné výrobky a zdravé tuky, ty najdeme například v ořeších nebo avokádu. Vyhýbejte se rafinovaným cukrům a vysoce zpracovaným potravinám.

Začněte sklenicí vody

Voda brání dehydrataci a umožní průtok krve do mozku. Je to dobrý start nového dne. Každé ráno, brzy po probuzení si proto dopřejte velkou sklenici vody.

Ovesná kaše s ovocem

Výborným začátkem dne je ovesná kaše, ale nepředstavujte si tu ze sáčku. Uvařte si klasickou ovesnou kaši z ovesných vloček, vody a trochu odstředěného mléka. Na doslazení si do ní přidejte čerstvé ovoce, nejlépe bobule, například borůvky, a ořechy.

Jogurt s ovocem, ořechy a müsli

Vydatná, zdravá snídaně je také bílý jogurt (na slazené, ochucené „jogurty“ raději rychle zapomeňte) nebo tvaroh, do kterého si nasypete lesní ovoce, ořechy nebo madle. Můžete si ho dát také s domácími cereáliemi.

Foto: Shutterstock

Celozrnný toast s lososem a avokádem

Celozrnné pečivo je mnohem zdravější než to připravené z bílé mouky. Losos je zdrojem bílkovin a omega-3 mastných kyselin. Má pozitivní vliv jak na náš mozek, tak na naše srdce. A avokádo? To obsahuje spoustu vlákniny, zdravých tuků, vitamínů a minerálů. Podporuje trávení, snižuje riziko srdečních onemocnění, má antioxidační a protizánětlivé účinky.   

Smoothie

Smoothie připravíte rychle, a přitom vás zasytí na celé dopoledne. Nebojte se být extravagantní a experimentovat s příchutěmi. Vyzkoušet můžete například smoothie z borůvek, kapusty, špenátu a pekanových ořechů.

Vejcím proti demenci

Výbornou volbou jsou také vejce, ať už si je dáte natvrdo, naměkko jako omeletu nebo míchaná. Konzumace vajec posiluje mozkové funkce. A jedno vejce denně snižuje riziko mrtvice až o 12 %.

Foto: Shutterstock, zdroj: today.com, healthline.com, medicalnewstoday.com, dailymail.co.uk

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments