Lékaři varují před oblíbenými vitaminy. Způsobují vysoký cholesterol, dosud se o tom nevědělo

Ačkoliv se může zdát, že nejrůznější doplňky stravy a vitaminy mohou být pro naše zdraví pouze prospěšné, bohužel se tu a tam objeví informace, která to do určité míry popírá. Některé pilulky, které berete ve snaze dopřát svému tělu to potřebné, mohou ve skutečnosti škodit, obzvlášť za určité konstelace.

Nečekaný efekt vitaminů

Ačkoliv se v poslední době hojně mluví o přínosu antioxidantů, které pomáhají bojovat s oxidačním stresem či volnými radikály a zároveň zpomalují stárnutí, ukázalo se, že některé mohou mít i určité negativní účinky. Nová studie uvádí, že vitamin C, E a betakaroten mohou zvýšit hodnotu škodlivého cholesterolu v těle.

Studii publikoval časopis Journal of Clinical Investigation. Vyplývá z ní, že vitaminy včetně oblíbeného “céčka” a “éčka”, stejně jako betakarotenu, působí na funkci jater a omezují jejich schopnost rozkládat špatný cholesterol.

LDL cholesterol, tedy ten škodlivý, jak se mu také někdy říká, je pro lidské tělo velkou zátěží, protože vede k zanášení tepen plakem. Když už je ho příliš, může dojít k ucpání a následně infarktu nebo mozkové mrtvici, protože se krev nedostane ke klíčovým orgánům.

Foto: Shutterstock

Opatrně s antioxidanty

Naše studie je prvním dokumentem, který zjistil spojitost mezi antioxidačními vitaminy a LDL cholesterolem,” uvádí vedoucí studie, doktor Edward Fisher. “Zdá se, že tyto vitaminy mohou být potenciálně škodlivé pro srdce, protože zvyšují sekreci LDL cholesterolu v játrech.

Podle vědců je sice zapotřebí další zkoumání, protože šlo o první práci tohoto druhu. Na druhé straně upozorňují, že by to lidé s dávkováním vitaminů neměli přehánět a jejich užívání raději konzultovat s lékařem. Ukazuje se také, že nejrůznější oxidační terapie, které jsou prováděny bez klinických studií, mohou být ukvapeným krokem.

Foto: Shutterstock, zdroj: Express

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments