Vědci zjistili, jak se dožít 120 let. Nemoci zničí v zárodku, a to už za dva roky

Izraelští vědci udělali průlom v něčem, co řeší lidstvo od pradávna. A to v délce doby dožití. Podařilo se jim totiž prodloužit život myší o celých třicet procent. A to není vše. Věří totiž, že tato metoda bude fungovat i u lidí. Ti by se tak namísto dnes již poměrně reálných 90 let mohli brzy dožívat 120 let.

Jak uměle prodloužit život

O novém objevu informoval web univerzity z Bar Ilanu. Výzkum také zveřejnil časopis Nature Communications a podíleli se na něm i vědci z amerického Národního ústavu nebo odborníci z Barcelony.

Vědci v rámci výzkumu posílili protein sirtuin (SIRT6), jehož přítomnost v organismu s narůstajícím věkem ubývá. Pokus prováděli na 250 myších. Výzkum ukázal, že starší zvířata ztrácejí schopnost vytvářet energii v případě absence vnějších energetických zdrojů, jako například při krátkém postu. 

Na druhé straně myši s upravenou hladinou proteinu dokázaly generovat energii z jiných zdrojů, například z odbourávání tuků či kyseliny mléčné. V důsledku toho se tvořil cukr, který využívalo tělo k tvorbě energie potřebné pro svaly a především pro mozek.

Foto: Shutterstock

Blíží se doba dlouhověkosti

Myši vykazovaly snazší překonávání různých onemocnění souvisejících s věkem, jako jsou například rakovina či poruchy krve. Kromě toho byly schopny provádět stejně intenzivní aktivity jako mladé myši, aniž by je to oslabilo,” uvádějí vědci. “Pokud dokážeme určit, jak protein aktivovat v případě lidí, dokážeme prodloužit lidský život, což by mohlo mít obrovské zdravotní a ekonomické důsledky.

Zatímco u myší lze hladinu proteinu SIRT6 zvýšit genetickou modifikací, u lidí jsou k tomu potřebné léky. Vědci věří, že takové léky by mohly vyvinout do dvou až tří let.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments