Vědci zjistili, kolik kávy za den vypít, aby začala spalovat tuky v těle. Kila šla rychle dolů

Dnes už nemůže být pochyb o tom, že káva má na zdraví velmi pozitivní účinky. Stále přitom platí, že není dostatečně prozkoumáno, co všechno v těle dokáže příznivě ovlivnit. Vědci se teď zaměřili na to, zda a kolik kávy může pomoci snížit množství tělesného tuku.

Káva spálila tuk

Polovina účastníků výzkumu v průběhu 24 týdnů pila čtyři šálky kávy denně, zatímco druhá polovina pila nápoj, který pouze napodoboval chuť kávy. Na konci se ukázalo, že u lidí, kteří pili kávu po dobu šesti měsíců, došlo ke snížení tělesného tuku o čtyři procenta.

Byli jsme skutečně překvapeni pozorovaným úbytkem hmotnosti, který byl způsoben především ztrátou tuků, a to u těch, kdo konzumovali kávu,uvedl autor studie Derrick Johnston Alperet z Harvadské univerzity.

Podle vědců jde zřejmě skutečně o projev metabolické reakce a nikoliv změn v životním stylu. Podle nich kofein způsobuje nastartování metabolického procesu, což vede k většímu spalování kalorií a v důsledku k poklesu tělesného tuku.

Foto: Shutterstock

Řešení obezity?

Podle doktora Alpereta by si lidé mohli myslet, že konzumace čtyř šálků kávy denně může představovat zdravotní rizika, ale podle něj již existuje řada studií, které deklarují, že takové množství je zcela v normě a organismus z něj ještě profituje.

Již jeden z předchozích výzkumů přitom odhalil, že káva může stimulovat aktivitu takzvaného hnědého tuku, který ve skutečnosti spaluje kalorie a vytváří tělesné teplo. Jak upozornili vědci z University of Nottingham, nabízí se tak jedna z možných cest k řešení obezity.

Pravdou ale je, že veškerá tato zjištění se týkají pouze takzvané černé kávy. Tedy bez jakýchkoliv přísad, zejména pak smetany či cukru. Tu přitom pije jen velmi málo lidí. Naopak, většina si ji dochucuje, čímž se však o přínosný efekt do značné míry ochuzuje.

Foto: Shutterstock, zdroje: The Independent, MedicalXpress

Autor: Tereza Vávrová

Výživová poradkyně a dlouholetá autorka článků se zdravotní tematikou.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jerry
Jerry
10 měsíců

Váha šla dolů o 4% ale pravděpodobnost infarktu stoupla o 10%! A to se vyplatí!

Iris
Iris
10 měsíců
Reply to  Jerry

Tolik kávy nestíhám vypít – piju jednu silnou (ta by porazila koně) ráno – mám nízký tlak – málokdy druhou po obědě. takže nic, no.
Nesladím, ale smetanu si dám – naštěstí hubnout nepotřebuju 😀