Cushingův syndrom postihuje hlavně ženy. Včasné rozpoznání příznaků je klíčové

Cushingův syndrom neboli hyperkortikolismus znamená abnormálně zvýšenou hladinu hormonu kortizolu v těle. Kortizol produkují nadledvinky a pomáhá nám regulovat krevní tlak a kardiovaskulární systém, snižuje zánětlivé reakce imunitního systému, přeměňuje sacharidy, tuky a bílkoviny na energii a reaguje na stres. Pokud ho ovšem naše tělo má nadbytek, vede to k problémům.

Příčiny a příznaky

Nejčastější příčinou je užívání kortikosteroidů ve vysokých dávkách po dlouhou dobu a také injekčních steroidů pro léčbu bolesti zad. Dále syndrom způsobují Cushingova choroba (nadprodukce adrenokortikotropního hormonu, který se přeměňuje právě na kortizol), nádory a vysoká hladina stresu, jak emočního, tak stresu souvisejícího s akutním onemocněním, operací, úrazem či těhotenstvím. Vliv má také atletický trénink, alkoholismus, podvýživa, deprese.

Mezi hlavní symptomy patří přibývání na váze, tukové usazeniny v oblasti obličeje nebo mezi rameny v horní části zad, fialové strie na prsou, pažích, břiše a stehnech, lehce tvořící se modřiny, pomalu se hojící poranění kůže, akné, únava a svalová slabost. Byly pozorovány i další, ne tak časté projevy, jako jsou vysoká hladina cukru v krvi, vysoký krevní tlak, zvýšený pocit žízně a močení, osteoporóza, bolesti hlavy, změny nálad, úzkost, podrážděnost, deprese a zvýšený výskyt infekcí.

U žen je třikrát větší šance, že je syndrom postihne než u mužů. Ženám hrozí zvýšená míra ochlupení a nepravidelnosti menstruačního cyklu, muži se zase mohou potýkat s erektilní dysfunkcí, ztrátou zájmu o sex a sníženou plodností. Ani děti nejsou uchráněny, 10 % ze všech nových případů Cushingova syndromu se vyskytlo právě u nich. Mezi jejich specifické projevy patří obezita a pomalejší tempo růstu.

U žen je třikrát větší šance, že je syndrom postihne než u mužů. Ani děti nejsou uchráněny, 10 % ze všech nových případů Cushingova syndromu se vyskytlo právě u nich. / Foto: Shutterstock

Diagnóza a léčba

Praktický lékař zhodnotí váš zdravotní stav a potenciální projevy Cushingova syndromu, které se u vás vyskytují. Hladina kortizolu v těle se dá určit testy z moči nebo slin. Příčina onemocnění pak krevním testem.

Léčba Cushingova syndromu bude záviset na faktoru, který nemoc způsobil. V lehčích případech vám lékař předepíše léky, které řídí hladiny kortizolu, ať už snížením jeho produkce nebo blokováním účinku kortizolu přímo v tkáních.

Ke svému zdraví můžete přispět také sami. Vhodná strava pomáhá zabraňovat kortizolu v nárůstu a předejít komplikacím. Sledujte svůj příjem kalorií, vyhýbejte se alkoholu, hlídejte si hladinu cukru v krvi (nepřehánějte to se sladkým) a snažte se omezit sodík, zaměřte se na dostatečný příjem vápníku a vitamínu D.

Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments