Vědec promluvil o wu-chanské laboratoři: Prováděli šílené věci, aby upravili virus

Elitní ruský mikrobiolog Petr Čumakov nemá žádné pochybnosti o tom, že koronavirus unikl z laboratoře v čínském Wu-Chanu. Vědec působící ve výzkumném Engelhardtově institutu to prohlásil navzdory vládnímu doporučení, které odrazuje od nejrůznějších spekulací o původu viru.

Virus měl napadat lidské buňky

Podle Čumakova docházelo v dotyčné laboratoři ke zkoumání patogenicity koronaviru. Rus se nicméně nedomnívá – podobně jako další vědci podporující tuto teorii, že by Číňané měli nějaké postranní úmysly a virus vypustili do světa schválně. Také podle něj šlo s největší pravděpodobností o omyl.

Jinak ale své kolegy příliš nešetří. “Vědci z wuchanské laboratoře aktivně modifikují koronaviry už více než 10 let. To oni vytvořili tenhle virus. Podle mého odborného hlediska tam prováděli naprosté šílenosti, jen proto, že chtěli virus upravit tak, aby dokázal napadat lidské buňky,” uvedl Čumakov pro list Moskovskij Komsomolets.

Cílem nebyla zbraň, ale vakcína

Podle Čumakova už je čínská lež o tom, že se virus přenesl na člověka ze zvířecí říše, na pokraji zhroucení. “Tento fakt pomalu vyplouvá na povrch, když mnoho vědeckých pracovišť provádí analýzy nového typu koronaviru,” řekl Čumakov. “Je ještě brzo na to, abychom někoho přímo obvinili, ale je pravdou, že čínští vědci se s koronaviry nebáli provádět neuvěřitelné věci.

Podle Čumakova v případě čínské laboratoře “účel světil prostředky”. Místní vědci nechtěli vytvořit ničivou zbraň, ale pravděpodobně pátrali po vakcíně proti viru HIV, která by jim přinesla slávu. Tuto domněnku už před pár dny vyslovil další vědec, francouzský virolog Luke Montagnier.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.