Vegetariánství nemusí být zdravé. Jaká jsou jeho rizika?

Ti, kteří se dobrovolně zřeknou konzumace některých nebo dokonce všech živočišných produktů mají různé důvody. Často je k tomu vede pocit sounáležitosti s přírodou a zvířaty, kterým nechtějí ublížit. Jiní se zase domnívají, že vyloučení červeného masa z jídelníčku je zdraví prospěšné. Jak ale nahradit chybějící zdroje živin?

Vegetariáni a vegani

Vegetariána si představujeme jako člověka, který nejí veškeré maso, tedy i drůbeží a rybí. Dále se vyhýbá živočišným produktům, co získáváme po zabití zvířete, jako je například sádlo. Vegetariáni konzumují mléko a mléčné výrobky, med i vejce. Vegani vyloučí z jídelníčku vše, co je živočišného původu, včetně medu. Potkáte se i s frutariány, vitariány, flexitariány, makrobiotiky i jinými vyznavači odlišného složení jídelníčku. Každý z uvedených vám jistě vyjmenuje celou řadu důvodů, proč byste se měli stravovat stejně jako on nebo ona. Pravdou je, že zatím neexistují jednoznačné vědecké důkazy o tom, že by některý z uvedených směrů výrazně prospíval našemu zdraví, protože tělo ochuzujeme o důležité živiny. Co je třeba ve stravě nahradit?

Vitamín B12

Důležitý vitamín B12 se nachází pouze v potravinách živočišného původu. Pokud vyloučíme z jídelníčku maso, musíme jej nahradit hrnkem mléka denně nebo dvěma vejci za týden. Postačí i zakysaný mléčný produkt nebo 40 g tvrdého sýra. Deficit vitamínu B12 způsobuje závratě a nevolnost, zapomnětlivost, slabost a pocit zpomalení. Lidé mají bledou pokožku, jsou unavení, často je brní v končetinách.

Vitamín D, jód, omega-3, aminokyseliny

Všechno uvedené se nachází především v rybách. Jestliže vyřadíme z jídelníčku i ryby, musíme je nahradit mořskými řasami a přidat do jídelníčku sójový nebo řepkový olej. Vitamín D získáváme i při častém pobytu na slunci a jód je i v jódované soli, pokud ji správně skladujete. Aminokyseliny získáte z obilovin, luštěnin a ořechů. Existuje celá řada potíží, které jsou vyvolány nedostatkem uvedených látek. Například nedostatek omega-3 způsobuje srdeční potíže, zapomětlivost, špatné výsledky při studiu i deprese. Mohou se objevit problémy se zrakem i bolesti kloubů. Lidé jsou často nemocní, přibývají na váze a nemají dostatek energie.

Vstřebávání železa

Železo se nachází i v jiných než v živočišných potravinách. Aby jej tělo dobře vstřebalo je nutné nepít během jídla nebo po něm černý čaj nebo kávu. Pro lepší vstřebávání je důležitý vitamín C. Nedostatek železa se projevuje bolestmi hlavy, závratěmi, dušností, únavou, bušením srdce a kožními problémy.

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.