Velká benzinka likvidovala Čechům auta. Opakovaně prodávala hrozné palivo, dostala obří pokutu

Tohle je skutečně nepříjemné odhalení. Jeden z významných prodejců paliva totiž opakovaně prodával nekvalitní naftu, která řidičům poškozovala motory v jejich vozech. Nakonec to vyústilo až ve velmi vysokou pokutu, po které si snad prodejce dá konečně pozor.

Poškození auta

O jakou čerpací stanici jde? Možná vás to překvapí, ale je to Globus, která patří ke stejnojmennému obchodnímu řetězci. Nekvalitní palivo bylo opakovaně zjištěno na čerpací stanici této sítě v Brně, jak upozornil server Kverulant s odvoláním na rozhodnutí České obchodní inspekce. Ta řetězci udělila pokutu ve výši dvou milionů korun, což už je skutečně exemplární výše.

Podle České obchodní inspekce už byl problém s palivem odstraněn a nezbývá než doufat, že trvale. Globus svou vinu přiznal tím, že se proti rozhodnutí neodvolal a pokutu bude muset v plné výši zaplatit.

Problém s naftou u Globusu spočíval v tom, že překračovala hodnotu oxidační stability. Její překročení přitom znamená, že se může poškodit palivový systém auta, což potom ústí ve velmi drahou opravu.

Foto: Shutterstock

To je síla

Porušení předpisů u brněnského Globusu bylo přitom opravdu velké. Inspektoři odebrali palivo v průběhu loňského září hned třikrát. Všechny naměřené hodnoty byly nevyhovující a pohybovaly se od 91 do 354 gramů na metr krychlový. Normou je přitom 33 gramů na metr krychlový. Přinejmenším jeden ze vzorků tak limit překročil více než desetkrát.

Z těchto hodnot lze vyčíst, kolik je v palivu nerozpustných látek a kolik z toho bude usazenin. Při takovémto překročení hladiny oxidační stability přitom může dojít k ucpání palivového systému, zvýšení opotřebování nebo poškození hydraulických prvků celého systému.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří
Jiří
1 rok

Oni mají business v Rusku a tam asi nemají takové nároky. Já se ale pokud to jde takovým firmám a výrobkům vyhýbám. Globus, Raiffeisen, Danone… Když tyto firmy nemají zábrany podporovat zabíjení lidí, tak si nedělám iluze, co si myslí o zákaznících. Za mizerná nafta je jeden z výsledků takové morálky.