Velká česká firma masivně propouští. Tisíce lidí na dlažbě. Co se to děje?

V Česku se zjevně něco mění. Ve velkém totiž masivně propouští státní podnik, ve kterém dosud vždy panovala jistota pracovního místa. To už ovšem neplatí, a teď je na místě zeštíhovlací úsporná etapa, která může ještě nějakou dobu trvat.

Ruší se toho hodně

Jak Pošta už před časem oznámila, k 1. červenci zruší přes dva tisíce pracovních pozic. Ne všechny jsou obsazené, ale i tak přijde o práci velké množství lidí, kteří tam měli dosud své jisté. Vyhazovy pochopitelně souvisejí s hojně diskutovaným rušením poboček pošty, kterých zmizí přibližně 300 z celkového počtu více než tří tisíc.

Největší část zrušených míst připadá na zaměstnance na přepážkách, což je vzhledem k rušení pošt logické. Ovšem dotkne se také pětistovky doručovatelů a také tří stovek pracovníků nižšího managementu.

Foto: Shutterstock

O lidi je zájem

Zajímavé přitom je, že o propuštěné zaměstnance mají zájem jiné firmy, které už ho jednoznačně projevily. Jde přibližně o pětadvacet podniků a institucí státní správy. Jedná se například o různé finanční instituce, kde se práce na přepážkách stále najde nebo třeba dopravní podniky. Neočekává se tedy, že by vznikla nějaká větší skupina dlouhodobě nezaměstnaných.

Česká pošta je dlouhodobě velmi problematickým podnikem, který v posledních letech začal masivně prodělávat. Ukazuje se, že jeho podnikatelský model už příliš nefunguje, a to navzdory tomu, že musí plnit i některé nepříliš rentabilní funkce. Dříve však pošta vydělávala poměrně slušně, avšak společnost se zkrátka mění. Dopisy dnes nikdo neposílá a do lukrativní balíkové přepravy se montuje stále větší konkurence.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš
Tomáš
1 rok

“do lukrativní balíkové přepravy se montuje stále větší konkurence” Dlužno dodat, že mnohem spolehlivější, na rozdíl od ČP, která si nechá zaplatit za doručení “balíku do ruky”, člověk si vezme kvůli tomu v práci volno… jen aby mu pak odpoledne přišla SMS, že nebyl zastižen (aniž by se doručovatel obtěžoval zavolat!), a balík si může vyzvednout na místní pobočce Pošty. To se mi stalo 2x. A nedávno: čas doručení avizován mezi 16-18, kolem 13:00 telefon, že doručovatel stojí s balíkem před domem… Jak jen to asi dělají u GLS či PPL, že vždy přijedou v avizovaném 2hodinovém okně, a třeba… Číst vice »