Proč je tu tak draho? Ptá se už i ministr

Bohužel je stále více zřetelné, že české obchody se vůči zákazníkům nechovají zrovna férově. Už loni se hlasitě spekulovalo o tom, že ceny potravin navyšují podstatně výše, než by bylo zapotřebí podle nárůstu jejich nákladů. Tehdy se ale ještě vymlouvaly na to, že se zdražuje všechno a všude.

Je to už opravdu moc

Teď nicméně tlak na zdražování ustal, jenže ceny se stále zvyšují. Nebo jsou o tom mnozí alespoň přesvědčení. Jak uvedl server TN.cz, někteří ekonomové už nahlas mluví o tom, že se v Česku zdražuje více, než by bylo zdrávo. Jako příklad dávají nakládané okurky. Ty se přeci nakládaly třeba před dvěma lety za tehdejší ceny. Dnes se ale prodávají se stále vyšší cenovkou.

Ekonom Štěpán Křeček se nechal slyšet, že české obchody jsou zaměřeny na výši marže. Chtějí je mít co nejtučnější a je jim celkem jedno, že prodají méně produktů. Jednoduše mají spočteno, že se jim to vyplatí, což je přeci jen trochu zvláštní.

Ekonom Petr Bartoň pak hovoří o tom, že o Češích se zjistilo, že přeci jen nejsou tak citliví na cenu a jsou ochotni platit více. Obchodníci s tím počítají a zkoušejí, kam až mohou zajít. Třeba v Polsku nebo Německu by jim to neprošlo. Tam by se zákazník obrátil a šel jinam.

Foto: Shutterstock

Silná reakce

Nebývale ostře se proti obchodním řetězcům vymezuje také ministr zemědělství. Ten už v loňském roce kritizoval obrovské marže například na šunce. Teď se zaměřil na ceny cukru, které podle něj vyskočily naprosto neúměrně tomu, o kolik ceny navýšily cukrovary. Za pravdu mu ostatně dává i výlet za hranice. Nikde nestojí cukr tolik jako v Česku.

Ceny potravin v České republice jsou skutečně vysoké a lidé se i kvůli nim ocitají ve velkých potížích, které často neumí řešit. Další pak vyrážejí na nákupy za hranice, což se podepisuje i na prudce padajících maloobchodních tržbách, mimo jiné právě za potraviny.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Josef
Josef
1 rok

Dobry den pustili jsme sem cizí Markéty 1majitel Lidi a Kaufland. Zlikvidoval malé krámy a nyní si diktuje ceny jelikož vedení měst jim nezáleželo na drobných podnikatelich. Pepa

,Petr Vojáček
,Petr Vojáček
1 rok

Francie, německo a další západoevropské státy ukázaly velmi rychlou reakci na inflaci a to velmi jednoduchým nástrojem a to zastropování velikosti marže na základní potraviny a suroviny. Jenže naše vláda šla úplně jinou cestou a jak se ukázalo nesmyslnou. Přestože jiní dokázali udržet inflaci na 6 – 10 procentech tak naše reálně překračuje 25 procent . Což je další aspekt, jak nám naše vláda neomaleně a bez skrupulí lže, pod dojmem že jsme úplní idioti a neumíme počítat. Přitom zapomíná že nejlepší hospodáři byli vždy obyčejní sedláci z vesnic a ne kabinetní prďolové.

Richard
Richard
1 rok

Je až zábavné číst tento typ článků . Netuším jak by měl reagovat česky zákazník, aby se obchody začaly chovat jinak, jak se píše v článku, že v Německu a v Polsku by takové chování obchodům neprošlo.
Je sice hezké , že se to podobně vnímá i ministr, ale stejně se nic nestane. Vždy se o těchto věcech jenom mluví, pak vznikne jiná kauza, která vytěsnění tu předchozí a mame tu obchodně cenové perpetu mobile. Nic se nestane.

Marobarva
1 rok
Reply to  Richard

Ano. Když o něco jde, mám za to, že páni zhora, co nám vládnou, se ani nesnaží něco udělat. Tak oni si mnou svoje ruce. Platy, které jsou super, ohodnocení ještě více. A ŽRÁDLO ZA PÁR KAČEK, VLASTNĚ NEJEN TO. AŤ UŽ SE KONEČNĚ PROBEROU, JAK MARKETY, TAK MINISTER – STVA.

Tomáš
Tomáš
1 rok
Reply to  Marobarva

U nich přece vůbec nejde o platy a ohodnocení. To je jen taková jistotka na rozjezd…