Velký dodavatel elektřiny a plynu náhle přestal nabírat zákazníky. Situace je kritická

Ačkoliv by se mohlo zdát, že v současné době budou mít dodavatelé elektřiny a plynu doslova žně, není tomu tak. Výjimkou je pochopitelně pouze ČEZ, který dokáže elektřinu sám produkovat a díky tomu z ní má obrovské příjmy, protože ji prodává za vyšponované ceny na evropské burze, kde si ji od něj kupují právě i další dodavatelé, kteří ji pak prodávají českým domácnostem.

Závazky budou dodrženy

Logicky to není vůbec jednoduché obchodování, když jsou tyto energie schopny za den zdražit o desítky procent. Jak má potom dodavatel určit cenu pro koncového zákazníka? Je to extrémně složité, a proto se nelze divit tomu, že se v současné době společnosti o nové klienty zrovna neperou a jsou rády, když obhospodaří ty stávající.

Velcí dodavatelé však přeci jen udržují určité nabídky i pro nové zákazníky, jakkoliv nejsou příliš výhodné. Když už je přestanou nabírat, je jasně vidět, jak moc je situace kritická. K tomuto kroku se teď odhodlala také společnost Moravské naftové doly (MND), která patří k největším dodavatelům zejména plynu, ale také elektřiny.

Tento dodavatel na svém webu informuje o tom, že aktuální mimořádný růst cen energií mu znemožňuje nabírat nové zákazníky. Ujišťuje však, že dodrží veškeré závazky vůči stávajícím zákazníkům, a to včetně fixací. To je přitom velmi důležité. Řada zejména menších dodavatelů se snaží z fixací vyvázat, protože aktuální ceny už jsou mnohonásobně vyšší, než za kolik musí dodávat v rámci těchto smluv. A pokud si elektřinu nebo plyn nezajistili dopředu, může to být pro ně až likvidační.

Foto: Shutterstock

Málo možností pro klienty

MND však patří k solidním dodavatelům a své smlouvy se zákazníky podle všeho dodrží. Jen využívá možnosti a nechce se zatěžovat dalšími klienty, kteří by její pozici mohli ohrozit.

Pro lidi to pochopitelně není příliš pozitivní zpráva, protože se zužují možnosti, kde uzavřít smlouvu. Dnes přitom platí, že prakticky nikdo není ochoten poskytnout solidně naceněnou fixaci. Zafixované ceny jsou tak obvykle ještě dražší než ty aktuálně tržní, protože se očekává další růst.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Josefina
Josefina
1 rok

.trh vyřeší vše…tristní realita!!!

Josefina
Josefina
1 rok
Reply to  Josefina

..tento systém je nastaven pro lidi?????? Které???