Velký dodavatel zvýšil cenu plynu o 80 %. Všem. To už nedáme, v zimě zmrzneme, hlásí lidé

Špatné zprávy ohledně cen energií ani v nejmenším neustávají, ba právě naopak. Kdo snad očekával, že se situace uklidní, musí být nejnovějšími kroky dodavatelů více než překvapen. Dále rostou ceny elektřiny a plynu, přičemž větší problém se zdá být u druhé jmenované komodity, kde už se ceny skutečně vymkly jakékoliv kontrole a chápání.

Důležitější než ceny je bezpečnost

Významný dodavatel plynu, společnost ČEZ, teď představil nové ceníky pro domácnosti. Raději se posaďte, protože to bude hodně nepříjemné čtení. Firma, která v této době vykazuje naprosto rekordní zisky, se totiž rozhodla plyn zdražit o 76 až 86 procent podle spotřeby. Ale nikoliv vůči loňským cenám, nýbrž oproti únorovému, už tak velmi drahému ceníku.

A je tu ještě další problematická věc. Oproti nedávnému navýšení cen elektřiny, které ČEZ zvýšil pouze pro nové zákazníky a nové fixace, totiž ceny plynu porostou úplně všem, kteří nemají cenu zafixovanou. Tedy i stávajícím zákazníkům se smlouvou na dobu neurčitou. Podle zástupců společnosti je situace na trhu zcela bezprecedentní a ceny jsou už nahoře dlouhodobě, a tak je nutné promítnout je do koncových cen.

ČEZ se také rozhodl větší měrou zohlednit bezpečnostní kritérium. To znamená, že s nákupem plynu pro své zákazníky nebude otálet, a klidně ho nakoupí za současné, historicky nejvyšší ceny. Je totiž důležitější, abychom nějaký plyn vůbec měli, než kolik bude ve výsledku stát.

A že bude stát opravdu hodně. Už zdražení začátkem tohoto roku pro mnohé znamenalo, že za plyn při spotřebě 3000 kubíků ročně místo dosavadních třeba 40 tisíc korun zaplatí náhle 80 tisíc. A teď to bude 150 tisíc za rok v případě běžného rodinného domku, který je zateplený. U starších a nezrekonstruovaných nemovitostí to může být ještě mnohem horší.

Cena jednoho kubíku plynu pro domácnosti, které plynem topí, vaří a ohřívají vodu, stoupne na 49,13 až 49,55 korun.

Foto: Shutterstock

Pomoc bude zřejmě nedostatečná

Zákazníci každopádně už neví, co si počít. “Sotva jsem si dal dohromady nový rozpočet, abych zvládal splácet vyšší zálohy, které mi vypočetli loni na podzim, a už je tu další zdražení? To snad nemohou myslet vážně. Kde na to máme brát? Prostě v zimě topit nebudu, asi zmrznu,” říká pan František, který má ve svém domku plynový kotel.

Jedinou možnou spásou je slibovaná energetická dotace od státu. O ní však existuje jen velmi málo informací, a pokud by šlo ve výsledku například o slevu ve výši dvaceti procent z ceny, jak se spekuluje, v kontextu současného zdražování by to zřejmě těm nejpostiženějším nijak zvlášť nepomohlo. Ceny už jsou tak vysoké, že kompenzace musí pokrýt většinu z jejich navýšení. Na to ale stát zřejmě nemá peníze.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
21 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Alexandra
Alexandra
2 let

No to proto, aby bylo na prémie pro managery ne? 35 mega to jistí, pod to přece nepůjdou.

Martin Mořkovský
Martin Mořkovský
2 let

A kdo, že to tu zdražuje? Kdo je většinovým vlastníkem ČEZu? A kdo, že tu nemá peníze na dotace? Že by to byl stát.
Tudíž stát zdražuje aby si s pár dalšími namastili kapsy.
A to tu nejde jen o plyn.
Elektřina také leze nahoru a ještě to není konec.
Řekl bych, že nás tady někdo pěkně tahá za nos. Proč prodávat našim občanům naší levnou energii, když se dá prodat a pak nakoupit darho zpět. A my jsme tak blbí, že to ČEZu ještě schvalujeme.