Velký dodavatel zvýšil cenu plynu o 80 %. Všem. To už nedáme, v zimě zmrzneme, hlásí lidé

Špatné zprávy ohledně cen energií ani v nejmenším neustávají, ba právě naopak. Kdo snad očekával, že se situace uklidní, musí být nejnovějšími kroky dodavatelů více než překvapen. Dále rostou ceny elektřiny a plynu, přičemž větší problém se zdá být u druhé jmenované komodity, kde už se ceny skutečně vymkly jakékoliv kontrole a chápání.

Důležitější než ceny je bezpečnost

Významný dodavatel plynu, společnost ČEZ, teď představil nové ceníky pro domácnosti. Raději se posaďte, protože to bude hodně nepříjemné čtení. Firma, která v této době vykazuje naprosto rekordní zisky, se totiž rozhodla plyn zdražit o 76 až 86 procent podle spotřeby. Ale nikoliv vůči loňským cenám, nýbrž oproti únorovému, už tak velmi drahému ceníku.

A je tu ještě další problematická věc. Oproti nedávnému navýšení cen elektřiny, které ČEZ zvýšil pouze pro nové zákazníky a nové fixace, totiž ceny plynu porostou úplně všem, kteří nemají cenu zafixovanou. Tedy i stávajícím zákazníkům se smlouvou na dobu neurčitou. Podle zástupců společnosti je situace na trhu zcela bezprecedentní a ceny jsou už nahoře dlouhodobě, a tak je nutné promítnout je do koncových cen.

ČEZ se také rozhodl větší měrou zohlednit bezpečnostní kritérium. To znamená, že s nákupem plynu pro své zákazníky nebude otálet, a klidně ho nakoupí za současné, historicky nejvyšší ceny. Je totiž důležitější, abychom nějaký plyn vůbec měli, než kolik bude ve výsledku stát.

A že bude stát opravdu hodně. Už zdražení začátkem tohoto roku pro mnohé znamenalo, že za plyn při spotřebě 3000 kubíků ročně místo dosavadních třeba 40 tisíc korun zaplatí náhle 80 tisíc. A teď to bude 150 tisíc za rok v případě běžného rodinného domku, který je zateplený. U starších a nezrekonstruovaných nemovitostí to může být ještě mnohem horší.

Cena jednoho kubíku plynu pro domácnosti, které plynem topí, vaří a ohřívají vodu, stoupne na 49,13 až 49,55 korun.

Foto: Shutterstock

Pomoc bude zřejmě nedostatečná

Zákazníci každopádně už neví, co si počít. “Sotva jsem si dal dohromady nový rozpočet, abych zvládal splácet vyšší zálohy, které mi vypočetli loni na podzim, a už je tu další zdražení? To snad nemohou myslet vážně. Kde na to máme brát? Prostě v zimě topit nebudu, asi zmrznu,” říká pan František, který má ve svém domku plynový kotel.

Jedinou možnou spásou je slibovaná energetická dotace od státu. O ní však existuje jen velmi málo informací, a pokud by šlo ve výsledku například o slevu ve výši dvaceti procent z ceny, jak se spekuluje, v kontextu současného zdražování by to zřejmě těm nejpostiženějším nijak zvlášť nepomohlo. Ceny už jsou tak vysoké, že kompenzace musí pokrýt většinu z jejich navýšení. Na to ale stát zřejmě nemá peníze.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
21 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Martin
Martin
1 rok

Ty jo, mě budou teď zvedat zálohy od 1.7.2022 a že současných 108kc měsíc na 131kc měsíc, jasně je to cca 20% ale to strašení o 80% jsem ještě ničí naživo neviděl.. elektrika bude nová fixace na konci roku tak sem zvědav o kolik to poskoči. Jen říkám, vydělávám 30k a tohle mě úplně nezruinuje. Lidi se mají ve světě mnohem hůře jak my..

Jaroslav
Jaroslav
1 rok

Lidi co máte plyn, běžte konečně do ulic a vyházejte tu sebrankou slepenou.

Petr Xaver
Petr Xaver
1 rok

Jedině vysoké ceny donutí lidi šetřit. Holt si nebudeme přetápět a budeme zdravější. Zredukujeme počet mobilů a spotřebičů v domácnosti a bude i na energie.

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Petr Xaver

My nepřetápíme už tak 20 let – kde máme ještě šetřit? Normálně topíme na max 20 a v ložnici na 16°C – kam to ještě máme snížit…
Spotřebiče v domácnosti – mrazák, lednička – to jede nonstop, pračka – když je potřeba, trouba a ker. deska totéž. Co dál mám podle vás snížit 😛

František
František
1 rok
Reply to  Iris

Tohle je děláno záměrně, aby položili lidi na kolena a byli poslušní. Kdyby chtěli není jediný důvod proč by jsme měli platit tolik za energie. Má to velmi jednoduché řešení, ale ???

Emil
Emil
1 rok
Reply to  Iris

ČEZ se zbláznili ne máme energie nadbytek a zdražují jak prdeli to přehánite ne 80% jste padli na hlavu

Pepa
Pepa
1 rok

Může mi někdo zodpovědně vysvětlit kde ČEZ a další získává i formace o tom jak ceny rostou, když ceny za plyn jdou už delší dobu dolů a blíží se k cenám z února 2022 (70$). Ano byla cena začátkem května i 120$, ale nyní (80$) už je skoro zpět.

Petr Xaver
Petr Xaver
1 rok
Reply to  Pepa

Zkuste si obchodování na burze a třeba lecos pochopíte

Radek
Radek
1 rok

Fiala si splní soukromý sen, setkání s papežem. Nemá cas na takový blbosti. Plynu je dostatek, Německo nám ten ruský dodává, ale hold maličko dražší. Díky Vám, voliči pětišvindlu. Máte, co jste chtěli. Krátká paměť, jak to fungovalo za kmotrů ODS, tak si to hold opákneme.

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Radek

Fiala se svým “IQ” zřejmě doufá, že mu papež modlitbami dopomůže k levnému plynu a ropě…
Jemu a celé té vládní sebrance je jedno, kolik za plyn zaplatí běžný občan – oni na to mít budou – díky běžnému občanovi.
Dodnes nechápu, jak tyto švindly mohl někdo volit – byl to od začátku jasný podvod. Nevím, jestli by Babiš byl lepší nebo horší – můj favorit to nikdy nebyl – průser byl v tom, že “výběr” celkově nestál za nic.

Lukáš
Lukáš
1 rok

Jako neřekl bych že zimy této dekády se můžou rovnat zimám z předchozích dekád. 🤔🤔🤔🤣

Jirka
Jirka
1 rok

Volili jste smejdy z ODS tak si to teď pěkně vyžerte.

Lubomír
Lubomír
1 rok

Jen děláte paniku,ceny plynu klesají,ČEZ to tak výrazně nezdraví ,byl by to kolaps ekonomiky a lidí.

František Horak
František Horak
1 rok

Na novinky.cz čtu že cena plynu setrvale klesá a je teď na hodnotě jaká byla dva dny před ruskou invazí , tak tomu už vůbec nerozumím 🥴

Petr Xaver
Petr Xaver
1 rok

Jestli to nebude tím, že vůbec nerozumíte obchodování na burze

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Petr Xaver

Ne každý rozumí obchodování na burze – já vám třeba mohu položit otázku “rozumíte fyzice a matematice? – a to ještě budu trochu mimo, protože obchodování na burze vyžaduje něco úplně jiného.
Dehonestovat vás ale mohu úplně stejně – ale proč to dělat, že.

Alexandra
Alexandra
1 rok
Reply to  Petr Xaver

Mně p|ijde, žeVy nerozumíte spoustě dalších souvidlostí🙉

Martin
Martin
1 rok

Kteří lidé hlásí, že v zimě zmrznou?

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Martin

Asi ti, kteří si vzali dotace na plynové kotle a díky tomu museli zrušit kotle na pevná paliva – dotace od státu mají vždycky nějaký háček…