Veškerá mastnota z digestoře zmizí do 5 minut. Nevěřila jsem vlastním očím, je to skvělý trik

Digestoř je nedoceněným místem v kuchyni, ale potřebuje péči. Je nutné flitr čistit nejméně jednou měsíčně, aby nedocházelo ke znečišťování a ucpávání průduchů. Hromadění tukových částic však činí úklid náročnějším. Šetrně si však můžete pomoci díky přírodním prostředkům.

Jak vyčistit digestoř jedlou sodou

Zkuste smíchat 60 g jedlé sody, 10 kapek čisticího prostředku na nádobí a horkou vodu. Takto připravený roztok nalijte do většího lavoru a v něm pak namočte filtr digestoře. Nechte působit asi 20 minut, poté filtr opláchněte a otřete do sucha. Pokud se filtr po namočení nedá umýt, vyzkoušejte povařit ho společně s mřížkou v hrnci.

Citronová šťáva

Rozpusťte několik citronů a potřete jimi celou plochu mřížky filtru digestoře. Nechte působit čtvrt hodiny, případně až 8 hodin v případě většího zanesení. Poté opláchněte čistou vodou. Citronová šťáva odstraní mírnou mastnotu a zanechá filtr čistý.

Čištění mýdlovým roztokem

Pomocí klasického nebo jádrového mýdla (například Jelen) můžete připravit roztok na čištění digestoře. Namísto něho nahrubo nastrouhejte asi polovinu mýdla a smíchejte ho s 2-3 litry vody ve velkém hrnci. Směs nechte rozpustit při vaření. Následně mřížku filtru digestoře namočte do tekutiny a nechte působit půl hodiny. Poté filtr opláchněte čistou vodou.

Foto: Shutterstock

Čpavek jako silný prostředek na úklid filtru digestoře

Pokud vás trápí silná mastnota ve filtru digestoře, můžete vyzkoušet čpavek jako účinný prostředek na její odstranění. Pro aplikaci je však nutné zajistit dostatečné odvětrávání prostoru, nasadit ochranné rukavice a v případě potřeby také respirátor. Připravte si roztok smícháním 100 mililitrů amoniaku s 3,5 litry vody při teplotě 50°C.

Čpavek připravte ve větší nádobě, ideálně ve dřezu. Tam můžete mřížku celou umístit a nechat směs působit po dobu 2 až 4 hodin. Poté, pomocí jemného kartáče, odstraňte mastnotu, opláchněte mřížku pod tekoucí vodou a důkladně ji osušte.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments