Většina Čechů neumí správně vyprat prádlo. Jednu z těchto 7 chyb dělá téměř každý

Myslíte si, že prádlo správně perete? Možná budete překvapeni. Často máme praní prádla zautomatizované a nevěnujeme pozornost tomu, zda neděláme nějaké chyby. Je však možné prát prádlo efektivněji a úspěšně odstraňovat i ty nejodolnější skvrny, a zároveň ušetřit.

Netřídíte podle barev

Před samotným praním je velice důležité věnovat pozornost třídění prádla. Když hromadu oblečení jednoduše překlopíte do pračky bez důkladného třídění, riskujete, že se barvy prádla změní. Třídění prádla tedy zabere sice trochu více času, ale výsledný efekt bude stát za to. Třiďte prádlo podle barvy, druhu materiálu a typu oblečení.

Příliš málo nebo moc pracího prostředku

Použití dostatečného množství pracího prostředku je klíčem k úspěšnému odstranění skvrn a nečistot. Nedostatečné množství pracího prášku vám prádlo nevypere, ale funguje to i naopak. Pokud to s práškem přeženete, nejen, že se prádlo nevypere lépe, ale zároveň na něm budou ulpívat zbytky prášku.

Nečtete štítky

Vyberte správný program pro praní vašeho prádla, a to i podle štítků na oblečení. Důležité je také zvolit vhodnou teplotu vody, abyste zajistili, že se prádlo vyperou skvrnky a zároveň zachová jeho kvalitu. Nesušte prádlo v sušičce, pokud není určené k tomuto účelu. Díky tomu prodloužíte jeho životnost a ušetříte náklady na opravy nebo nákup nového oblečení.

Foto: Shutterstock

Pračku přeplňujete

Pokud máte na vyprání větší množství prádla najednou, může se stát, že pračka nezvládne vyprat vše dostatečně dokonale. Z tohoto důvodu je lepší rozdělit velké množství prádla do dvou dávek. Prací prostředek se tak dostane i do těžko přístupných míst.

Čas od času pračku vyčistěte

Chcete, aby vaše pračka pracovala co nejefektivněji a zároveň vydržela co nejdéle? Pak byste ji měli pravidelně čistit, nejméně jednou za měsíc. V opačném případě se v pračce mohou usadit bakterie a objevit se nežádoucí zápach, který může ovlivnit kvalitu praní. Navíc neudržovaná pračka se bude opotřebovávat rychleji než ta, které věnujete náležitou péči.

Perte pravidelně

Je důležité prát pravidelně, abyste se vyhnuli opakovanému praní špinavého oblečení. Pokud si něco zašpiníte, dejte to do pračky co nejdříve. V opačném případě by špína mohla jít mnohem hůř odstranit.

Zvolte vhodné prací prostředky

Měli byste používat různé druhy pracích prostředků které jsou přizpůsobené konkrétním typům prádla a materiálů. Například pro bílé prádlo budete potřebovat odlišný prací prostředek, než pro sportovní oblečení nebo barevné textilie.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments