Tchyně vylepšila trojobal jednou věcí. Musím říct, že je asi geniální, řízky pak chutnají neskutečně dobře

Kdybyste udělali anketu, které jídlo patří v Česku mezi nejoblíbenější, můžete se vsadit, že jednu z předních příček obsadí řízek. Ať už vepřový, telecí nebo kuřecí, těžko najdete rodinu, kde by si alespoň občas nějaký neusmažili. Mezi nesporné výhody patří skutečnost, že jeho příprava není nijak složitá.  

Strouhanka nemusí být jen z rohlíků

Samozřejmě najdete recepty, které se snaží oblíbenou klasiku ozvláštnit. Například můžete řízek ještě před obalením potřít česnekem, který mu dodá pikantní příchuť. Objevují se varianty, kdy se do strouhanky přidá mletá paprika, parmezán nebo bylinky, například tymián.

Jindy se strouhanka úplně nahradí drcenými kukuřičnými lupínky, mletými ořechy, tortilla chipsy nebo třeba ovesnými vločkami. Tyhle obměny jsou vhodné i pro celiaky, kteří si tak nemusí oblíbenou pochoutku odepřít. Pro ně navíc použijte na obalení místo mouky kukuřičný nebo bramborový škrob.

Přidejte do strouhanky sodu

Ale pokud chcete mít řízek opravdu měkký, křehký a šťavnatý, přidejte do strouhanky trochu jedlé sody. Kované hospodyňky možná vědí, ale kdo jste o tomhle fíglu ještě neslyšeli, určitě ho vyzkoušejte.

Soda působí jako změkčovadlo a vaše řízky budou přímo nadpozemsky dobré. Na jazyku se jen rozplynou. Ale nemusíte skončit jen u smažených řízků, jakékoli maso, při jehož přípravě použijete jedlou sodu, bude křehké, jemné a šťavnaté.

Vylepšete sodou i mleté maso

Chcete-li k obědu upéct sekanou nebo třeba karbanátky, přidejte jedlou sodu i k syrovému mletému masu. Může to být překvapivé, ale maso díky ní neztratí při smažení tolik vody, méně ztmavne a bude velmi šťavnaté. Soda zvýší jeho přirozenou chuť a nemusíte se bát vysušení.

Na každý 1 kg masa přidejte kávovou lžičku sody, pořádně promíchejte, nechte 15 minut odležet a můžete začít smažit.

Foto: Shutterstock

Soda pomáhá i při rýmě

Sodu bychom doma měli mít vždy po ruce. Je totiž skvělý pomocník, který si poradí skoro s každou špínou, oceníme ji v kuchyni a pomáhá i při nachlazení. Tato její schopnost se vám může v současných chladných dnech nejednou hodit.

Vdechování jedlé sody usnadňuje dýchání v případě rýmy a kašle a současně zvlhčuje a dezinfikuje hrdlo, hrtan, plíce a průdušky. Nalijte litr vroucí vody do misky a přidejte lžíci jedlé sody. Schovejte hlavu pod ručník, ohněte se nad nádobu a vdechujte nosem výpary. Opakujte inhalaci klidně několik dní, stačí pokaždé 5 minut. Uvidíte, jak se vám uleví.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Míra I.
Míra I.
1 rok

Když těm prasatům do žrádla přidá trochu jedlé sody tak budou mít krásné křehké maso.

Aster
Aster
1 rok

Tchyně je cvok – když se při přípravě řízků neobejde bez sody, ať jde vařit prasatům!