Většina Čechů stále neví, jak ovládat radiátor, aby dobře topil a moc nežral. Mnozí se pak nedoplatí a je jim zima

Máte doma ústřední topení nebo topení s termostatickou hlavicí? Možná si kladete otázku, jak topení správně nastavit, abyste svou domácnost důkladně vytopili, ale zároveň ušetřili? Držte se rad, které vám možná objasní, jak s topením správně pracovat.

Různé druhy termostatů

Existuje velké množství termostatů, ale také termostatických hlavic, které můžete na svém topení použít. Stejné je to i u druhů vytápění, které si můžete vybrat. K dispozici jsou topení na plynový kotel, elektřinu či tuhá paliva. Ve velkých městech se zase setkáte s dálkovým topením. Všechny tyto druhy mají svá specifika. Jedno je ale stejné, většinou je můžete ovládat pomocí termostatu. Díky tomu se vám podaří regulovat teplotu v místnosti a zajistí, že nebude ani přetopená, ani vám nebude příliš zima.

Termostatický ventil

Tento druh „termostatu“ je jedním z nejčastěji používaných, nepotřebuje totiž složité napojení a umísťuje se přímo na topení. Díky tomu je regulován přísun teplé vody do radiátoru. Jeho pomocí můžete nastavit teplotu nebo intenzitu vytápění. Dalším druhem je digitální hlavice, na které si můžete teplotu nastavit pomocí tlačítek a ověřit si ji na displeji.

Foto: Shutterstock

Jak to funguje

Na výběr máte několik druhů. Můžete zvolit klasiku, u které je označena stupnice 1 až 5, která určuje teplotu v místnosti. 1 značí teplotu od 14 do 16 °C, 2 pak 16 až 20 °C, 3 je nejideálnější teplota od 20 do 23 °C, 4 23 až 25 °C a 5 od 26 do 29 °C. Pokud tedy zvolíte správnou stupnici s hlavicí, již nemusíte více točit a teplota se bude regulovat sama. V případě, že opouštíte byt na víkend, je vhodné nastavit teplotu na stupnici 1, která zajistí temperování při velké zimě. V případě, že jste v práci, zvolte 2, která zaručí, že po návratu vám bude příjemně. Tato úroveň je vhodná také na noc.

Optimální teplota

Chcete-li mít v bytě tu nejvhodnější teplotu, udržujte 19 až 22 °C. To vám totiž zajistí dostatek tepla, i pocitového, ale zároveň ideální spotřebu. Topení nespotřebovává příliš velké množství energie k opětovnému ohřevu. Tím můžete ušetřit až 20 % nákladů na energie.

Foto: Shutterstock, zdroj: EcoConso

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Radomír
1 rok

Pěkná blbost , když kotelna přišktí, můžete štelovat jak chcete ! 😂

Tomáš
Tomáš
1 rok

Proboha, už je tu ta hloupost s teplotou radiátoru zase… Paní autorko, prozradím vám malé tajemství, které ovšem zná skoro každý, kdo používá hlavu: teplota na radiátoru je závislá na výstupní teplotě kotle 😉.

A další tajemství – které se vás ovšem pokoušeli naučit již v hodinách češtiny na základní škole – může být něco ideálnějšího než ideální? To je jedno z těch nestupňovatelných přídavných jmen, víte? 😉.