Češi začali toaletní papír nakládat do octa. Nemohou si to vynachválit

Kolik tisíc ročně asi utratíme za všechny ty čistící prostředky specializující se pouze na určitou funkci nebo povrch? Přitom většina věcí v domácnosti se dá vyčistit základními surovinami, které nejsou drastické ani pro naše zdraví, ani pro naši peněženku.

Bílý ocet

Nejvhodnější volbou pro úklid je bílý ocet 10 %. Oproti klasickému kuchyňskému octu (kvasný lihový ocet 8 %) je koncentrovanější a neobsahuje karamel, takže má čirou barvu, což se pro čištění a leštění hodí. Bílému desetiprocentnímu octu se v zahraničí říká také destilovaný bílý ocet.

Co vše ocet vyčistí?

Ocet skvěle odmašťuje (například digestoř nebo žaluzie) a dokonale nablýská nerezové povrchy. Snadno jím vyčistíte i vnitřek lednice či plastové krabičky od jídla. Ocet s vodou můžete nalít také do rychlovarné konvice a nechat vyvařit, bude jako nová. Když nalijete stejnou směs do hrníčku a vložíte na 3 minuty do mikrovlnky, i zašlou špínu pak poté velice snadno setřete hadříkem.

Ocet společně s jedlou sodou vyčistí dokonce i odpady. Ocet v rozprašovači můžete aplikovat také na plísně, se kterými si dokáže poradit. Ocet účinně odstraňuje vodní kámen, vyčistíte s ním i okna, ve spojení se solí vás zbaví také skvrn na koberci. A něco pro motoristy? Roztokem vody a octa dokonale vyčistíte palubní desku a volant.

Foto: Shutterstock

Octový roztok – jak na něj

Nařeďte bílý ocet s vodou v poměru 1:1. V případě velmi silného znečištění ocet ředit nemusíte. Do roztoku namočte houbičku a špinavá místa vydrhněte. Oplachovat nemusíte, stačí otřít čistým hadříkem. Pokud chcete být ještě efektivnější, nalijte si roztok do rozprašovače. Čistící vlastnosti roztoku z bílého octa jsou ještě lepší než u běžných komerčně dostupných čističů, přitom jde o přípravek levný a ekologický.

Dezinfekční čisticí ubrousky

Místo nákupu čisticích ubrousků si je klidně můžete doma vyrobit sami. Vezměte toaletní papír nebo kuchyňské utěrky, vložte je do vyšší nádoby a celou roli zalijte bílým octem. Pak pouze kousek po kousku odtrhávejte podle potřeby a čistěte a dezinfikujte cokoliv, nač si vzpomenete.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments