Většina lidí dělá řízky špatně. Dokonalý postup prozradil Jan Punčochář a upozornil na hrubé chyby

Česká kuchyně nabízí celou řadu skvostů, které si rozhodně přejeme dopřávat alespoň jednou za čas. Řízky k nim neodmyslitelně patří. Jejich příprava je přitom v mnoha domácnostech stále podceňována. Porotce české verze pořadu MasterChef Jan Punčochář se podělil o svůj tip.

Nebe v ústech

Ne vždy se lahodné řízky podaří tak, jak bychom si je přáli mít. Někdy je výsledek spíše tristní. Maso může být přesušené, nebo dokonce spálené. Abyste se vyhnuli nejčastějším potížím při přípravě řízků, nechejte se inspirovat radou Jana Punčocháře. Ten se nechal slyšet, že k tomu, aby bylo z obyčejného řízku opravdové nebe v ústech, stačí skutečně málo.

Jaké maso použít?

Jako první byste si měli správně zvolit druh masa, které budete pro klasický vídeňský řízek používat. Nejlepší je telecí pavouček. Tato část masa se získává z křížové kosti. Svůj název dostala tato část masa díky tomu, že nápadně připomíná pavoučí síť. Maso je velmi křehké.

Ideální typ masa následně vyžaduje jen velmi krátkou dobu tepelné úpravy.

Pokud se vám ale nepodaří toto maso sehnat, použijte vepřovou krkovici.

Foto: Shutterstock

Strouhanku namlít z čerstvých rohlíků

Řízek bude šťavnatý, když se postaráte o to, abyste zvolili tu správnou strouhanku. Naši předkové si sovu strouhanku vždy připravovali čerstvou. Skladovali sušené rohlíky a namleli si je až těsně před tím, než se dali do smažení. Tímto krokem bude řízek vždy perfektně křupavý.

Smažit na sádle

Správný řízek byste vždy měli smažit na sádle. Následně je položte na plech, který jste si vyložili plátky chleba. Pečte půl hodiny na 110 stupňů Celsia. Přebytečný tuk se vsákne do chleba a řízky budou dokonale šťavnaté.

Tyto tipy vám pomohou si připravit dokonalé řízky, se kterými si uděláte radost pro svůj slavnostní oběd. Už se těšíte, až se pustíte do přípravy poctivých řízků?

Foto: Shutterstock

Autor: Tomáš Kavka

Redaktor serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Karel
Karel
2 let

Píšete o vídeňském řízku. Odkdy se tento řízek smaží na sádle?

Iris
Iris
2 let
Reply to  Karel

A to ještě doporučuje umučit ty řízky následně v troubě – telecí – ach jo.
Při použití krkovice se o vídeňském řízku bavit nedá vůbec…
Je vidět, že to píše chlapec, který se ještě zašívá doma u maminky (nebo maminka neumí vařit…:P )

Mata
Mata
2 let
Reply to  Iris

On ale o tom pečení v troubě píše o rizkach z krkovice.

Iris
Iris
2 let
Reply to  Mata

Přečetla jsem si to ještě jednou – je to poněkud zmatené – na začátku píše o klasickém vídeňském řízku a ten je z telecího a nikdy se nesmaží na sádle – smaží se na přepuštěném másle. Takže pokud se pak věnuje náhražce – tedy krkovici, měl by to napsat jednoznačně a i v tom případě je ta trouba za hranou – řízek z krkovice nebo kuřecí stačí správně usmažit na pánvi – na sádle nebo na oleji a je křehký a není třeba ho dopékat v troubě. Strčit do trouby telecí, tak z toho bude mít podrážku. Taky je třeba… Číst vice »