Některým lidem vážně škodí pití kávy, aniž to tuší. Patříte mezi ně?

Neumíte si představit ráno bez šálku kávy? Po obědě si rádi dopřejete kávu jako vzpruhu? Podívejme se na to, jak zjistit, zda vám káva škodí nebo pomáhá. Možná patříte mezi ty, co by kávu měli vynechat. A když už to bez ní nejde, podívejte se, kdy si dopřát tento oblíbený kávový rituál.

Ranní káva není vhodná na lačný žaludek

I když máte pocit, že vás ráno káva vzpruží, opak je pravdou. Stresový hormon kortizol je na vrcholu produkce ráno od 8 do 9 hodin ráno. Pokud si dáte kávu v době, kdy si sám organismus nejvíce tvoří energii, přísun kofeinu přirozený proces zastaví a spíše vás to uspává. První kávu či jinou dávku kofeinu si dopřejte od 10 do 12 hod dopoledne. Nikdy kávu nepijte na lačný žaludek, hrozí vám trávicí potíže. Pokud trpíte jícnovým refluxem a pálením žáhy, nalačno kávu nepijte. Vyhněte se kávě na lačný žaludek, jinak podpoříte tvorbu žaludečních šťáv a nevolnosti.

Foto: Shutterstock

Vysoký krevní tlak a káva

Pokud máte vysoký tlak neboli hypertenzi, omezte kofein, který zvýší horní systolický tlak až o 17 % a střední arteriální tlak až o 11%. Pití kávy konzultujte s lékařem a sledujte svůj tlak, zda vám káva neškodí. Je to velmi individuální. Problémy se srdcem mají hlavně ti, co nejsou zvyklí pít kávu pravidelně. Po požití kávy na krátkou dobu narůstá krevní tlak a slabší srdce by s tím mohlo mít potíže. Káva má však díky antioxidantům kardioprotektivní účinky a preventivně srdce chrání.

Káva při nedostatku spánku, úzkosti a depresích

Pokud ponocujete, nespíte alespoň 8 hodin a doháníte to kávou, abyste neusnuli, škodíte si zdraví. Už po 3 nocích, kdy spíte méně než 5 hodin denně, vám kofein nepomůže a zaděláváte si na velké problémy. Pozor si dejte na kávu i v případě, pokud vás trápí úzkost a deprese. Kofein úzkostné a depresivní stavy prohlubuje a umí je i vyvolat. Káva je stimulant, který zintenzivní prožitky a pocity. U mnoha lidí vyvolává kofein nervozitu a neklid.

Foto: Shutterstock, zdroj: Eatthis

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

Super! Jenže každý, kdo pracuje v terénu, by si musel s sebou vozit plynový vařič, aby si mohl uvařit kávu v době, kterou tady doporučujete a ani tak to vždycky není možné. Takže si dám své ranní kafe nalačno a poděkuju Pánubohu za zdravý žaludek.
Už dávno chápu, že rady zde jsou převážně pro kancelářské krysy – nic ve zlém 😛