Většina lidí používá roušky stále špatně. Naučte se je využít na maximum

Roušky se plošně vrací a pravděpodobně s nimi strávíme celý podzim, zimu a možná i jaro. Češi nemají na rozdíl od asijských národů s používáním roušek příliš velké zkušenosti. Ještě předtím, než se epidemie koronaviru dostala do České republiky, sice z lékáren zmizely veškeré zásoby roušek a respirátorů, ale dlouhou dobu, a to ani tehdy, kdy už byly hlášeny desítky případů nákazy v naší zemi, v nich venku prakticky nebylo nikoho vidět. Souvisí to s tím, že na roušky nejsme zvyklí a nepřipadá nám přirozené je používat. To se sice s první vlnou epidemie změnilo, ale Češi přesto při první příležitosti roušky opět odhodili.

Přitom hlavně ve městech může být rouška, byť respirátor je samozřejmě ještě lepší, velkým pomocníkem. Za prvé dokáže ochránit okolí před infekčními nemocemi, které byste případně vylučovali. Ale přestože to odborníci příliš často neříkají, ochrání také vás před ostatními. Obyčejná rouška totiž dokáže zachytit drtivou většinu virových kapének. A je celkem jedno, zda si ji koupíte v lékárně nebo vyrobíte z látky sami doma. Koronavirus bude mít výrazně obtížnější práci vás infikovat.

Tedy za předpokladu, že roušku používáme správně. Na první pohled je sice používání roušek a respirátorů jednoduché až primitivní, ale zdání může klamat. Zdravotníci zdůrazňují, že je třeba dodržovat řadu pravidel, aby roušky byly opravdu funkční. V opačném případě vám totiž nejenže nepomůžou, ale mohou také uškodit.

Mějte vždy umyté ruce

Než roušku použijete, vždy si umyjte ruce, protože mohou být kontaminované koronavirovou nebo jinou infekcí. Při nasazování musí být rouška zcela čistá. Ruce je dobré si umýt pod tekoucí vodou. Pokud tato není k dispozici, použijte dezinfekci na bázi alkoholu. Tu po rozetření nesmývejte a nechte zaschnout.

Rouška musí dobře padnout

Ideální jsou roušky, které mají pevný pásek kolem nosu. Díky tomu pak můžete košíček roušky snadno vytvarovat. V důsledku pak lépe padne na obličej a maximálně těsní. Taková rouška se také příjemněji nosí a méně padá, což může být ve veřejných prostorách velký problém.

Na roušku nesahejte

Zásadním pravidlem je, nedotýkat se roušky. Funguje totiž v podstatě jako filtr. Některé látky tak propouští skrz a některé zachytává na svém povrchu. V případě, že se roušky dotknete, je nutné si hned umýt ruce, protože se vám viry mohly zachytit na kůži.

Vlhkou roušku hned vyhoďte

Pokud roušku používáte příliš dlouho nebo se vám namočí například v dešti, rovnou se jí zbavte. Už vám totiž nepomůže. Vlhká rouška ztrácí své filtrační vlastnosti a tím i jakoukoliv účinnost. Základní rouška v běžném prostředí zvlhne přibližně za dvě až tři hodiny. Roušky vyšší kvality vydrží klidně i osm hodin.

Po použití opět omyjte ruce

Když přijde na sundavání roušky, dobře se soustřeďte, než si postup přesně osvojíte a budete ho provádět automaticky. Roušku je třeba sundat vždy zezadu. Chytněte ji za gumičky a nedotýkejte se papírové části vpředu. Opět tak snižujeme riziko, že se viry dostanou na ruce. Ale i poté je nezbytné si ruce omýt.

Použitou roušku vyhoďte

V žádném případě “nešetřete” a standardní papírovou roušku nepoužívejte více než jednou. Po odejmutí roušky z obličeje patří tato do uzavíratelného koše. Pokud byste roušku použili znovu, je velká šance, že byste se naopak sami koronavirem nakazili. V případě látkových roušek je možné je vyvařit a používat opakovaně.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
19 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Atram
Atram
4 dní

O jara nás učí jak používat rouška, ale jak tato pravidla mají dodržovat děti ve škole, kolik roušek na den potřebují, aby dodrželi správné postupy, je zajištěno dostatečné množství košů, kam se mají dávat roušky likvidovat, a kde mají být tyto koše umístěné ve třídě nebo na chodbě. Ráno vejdou do školy – nasadit roušku, vejdou do třídy sundat roušku a vyhodit, takže není možné, aby byli koše na chodbě, po hodině jdou na wc – nasadit roušku a vyhodit, pak se jdou přesunout z třídy do třídy – nasadit a vyhodit…., kolikrát za den se tento postup opakuje obzvláště… Číst vice »

Vik
Vik
7 dní

Stačí si tohle přečíst a je jasno, že roušky mají smysl v polosterilním prostředí (třeba na operačním sále), ale v běžném životě je to prostě iluze. V nejlepším případě pouze neuškodí. A ty skvělé rady: papírovou roušku hned po sundání zahoďte. OK, kolik jich tedy denně použiji? Kolik celá rodina? A kdo to bude platit? Jo, a kam ji mám zahodit? Do běžného odpadkového koše? Vždyť to je (může to být) kontaminovaný biologický odpad, ne? Kdo používá bavlněné, musel by jich mít každý den s sebou minimálně deset a přendávat je z “čistého” balíčku do “kontaminovaného” balíčku. Šestičlenná rodina by… Číst vice »

Zdeněk
Zdeněk
6 dní
Reply to  Vik

Velice kvalitní rady a poučení Spolupráce se zeleným mozkem zcela zřejmá. Hlavní je rada omýt pod tekoucí vodou před i potom, nebo dezinfekce. Po použití zabalit a poislat na ministerstvo a nebo komisím. Bez zpětné adresy otisku prestu a neproplaceně. Stačí vhodit do poštovní schránky a je vyřízeno

helča
helča
7 dní

musím ji mít 8 hod. na puse,protože dělám v obchodě za kasou, roušky nedostáváme ty si musíme koupit, kdybych je měla každé 2 hod. měnit tak vydělávám jen na roušky. Navíc se mi po pár hodinách špatně dýchá a je mi šatně od žaludku. pěkná blbost od těch nahoře

Jean
Jean
7 dní

Naivní komentáře -:)

Eda
Eda
4 dní
Reply to  Jean

Tak, tak brácho. Podle sebe soudím tebe. 🙂