Znepokojivá zjištění o kávě. Dlouhodobá konzumace může podkopat zdraví

espresso

Mnozí lidé kávu milují a opěvují, jiní ji haní a jsou jejími tvrdými odpůrci. Podle některých vědců nám prospívá, podle jiných nám její účinky neprospívají a například zvyšuje krevní cholesterol. Podívejme se, co jsme o ní zjistili.

Některé studie ukazují, že u lidí, kteří pijí denně 2 a více šálků kávy, je dvojnásobné riziko rakoviny močového měchýře v porovnání s těmi, co kávu nepijí. Káva podle nich zvyšuje riziko rakoviny tlustého střeva, snižuje vstřebávání železa, vápníku a vitamínu B1, což je třeba sledovat hlavně u žen ohrožených osteoporózou a anémií či chudokrevností. Černý čaj však snižuje vstřebávání železa prý dokonce více než káva. To třeba tvrdí Prof. Dr. John Scharffenberg, emeritní profesor výživy z Loma Linda University. Určitě ale najdete spoustu studií, které tyto informace vyvrací.

Káva a její pro a proti

Káva zvyšuje vylučování žaludečních šťáv a snižuje naopak tlak spodního svěrače jícnu, což může způsobit pálení žáhy. Vše se prostě musí užívat s mírou. Nápoje obsahující kofein dráždí žaludek i díky tomu, že se do nich přidávají různé další přídavné látky. Kofein způsobuje zužování cév, což může být příčinou horšího trávení. Kofein se považuje za drogu a není vhodný pro těhotné. Vhodná prý není dokonce ani káva bez kofeinu. Někoho přestane po kávě hlava bolet, jiní tvrdí, že je přestala bolet právě ve chvíli, kdy se pití kávy vzdali. Je to jako vždy individuální. Nejlepší je místo protichůdných rad všude kolem začít poslouchat reakce svého těla.

Další uváděná negativa

Dr. Hans Diehl, M.P.H., zakladatel programu CHIP a odborník na zdravou výživu i životosprávu zase tvrdí, že kofein způsobuje podráždění nervového systému, třes, nervozitu, úzkost a potíže se spánkem. Postupem času i chronické vyčerpání, nedostatek energie a nespavost. Nápoje s kofeinem stimulují žaludek k větší produkci kyseliny chlorovodíkové, což vede k překyselení žaludku, pálení žáhy, žaludeční a dvanácterníkové vředy. Navíc nám zahýbá s krevním cukrem a pak saháme po dalším kofeinu, třeba i v podobě přeslazené Coca-Coly.

Hydratace a dehydratace

Kofein je diuretikum a dráždí ledviny k vyššímu vylučování moči. Nadměrná konzumace kofeinu by mohla stát podle studií za rakovinu ledvin, močového měchýře, tlustého střeva, slinivky břišní, vaječníků i prsu. Jenže co v dnešní době za rakovinou nestojí? Každopádně je dobré při příjmu kofeinu pít i dostatek čisté, neperlivé vody. Kofein může jako spousta jiných látek způsobit astmatický záchvat či alergickou reakci. Každopádně musí být káva kvalitní a dobře připravená.

Foto: Pixabay

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments