Vhodné sporty při bolesti zad

Bolest zad patří k z nejčastějším důvodům návštěvy lékařů. Správný pohyb může vašim zádům velice prospět. Je však velice důležité zvolit správné sporty a správně provádět techniku. Jinak totiž hrozí zhoršení bolesti. Mnohdy člověka bolí záda, zvolí si sport, jenomže bolest neustává. V tomto případě je potřeba zvolit sport jiný, vhodnější. Narážíme na cvičení podle konceptu Pilates – nedoporučuje se, na bolest zad metoda určitě nezabírá. Sport je vhodný spíše pro prevenci proti bolesti kolen a ramen. 

Plavání 

Plavání je ideálním sportem pro všechny věkové kategorie. Díky tomu, že jste ve volné vodě, dochází ke snížení zátěže páteře. Navíc si u toho krásně záda protáhnete. Díky tomu, že voda nadlehčuje tělo, nedochází k opotřebení kloubů. Pokud zkoušíte plavat prsa, nedoporučuje se mít hlavu neustále nad vodou. Dochází k přetěžování krční páteře. 

Jóga

Jóga je vhodná, protože při cvičení používáte plný rozsah páteře i ostatních kloubů. Během cvičení jógy si protáhnete zádové svalstvo, zlepšíte držení těla a příjemně se zrelaxujete. K uvolnění svalového napětí a zmírnění bolesti může vést i celková psychická pohoda. Vhodný cvik je například “Pozdrav slunce”. Po předklonu následuje záklon a naopak v rychlém sledu. Jde o jeden z nejsnazších cviků jógy. 

Svižná chůze

Chůze je vhodná hlavně, když se na ní cítíte. Jsou stavy, při kterých není vhodné začít hned chodit. Poznáte to tak, že po chvíli chůze začnou slábnout nohy a nebo záda. V takovém případě je nutné se obrátit na odborníka. Na bolesti zad je obecně vhodné doporučit spíše svižnou chůzi nebo tzv. Nordic walking. V této metodě se používají hole, které člověka nutí k většímu napřimování. Při klasické chůzi bychom měli dávat pozor na to, zda má každý krok stejnou délku. Správným rytmem totiž dochází k vyváženosti těla i svalů. I při chůzi je potřeba se protahovat – hlavně pomocí protáčení ramenou. 

Autor: Radek Chlup

Externí autor magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments