Nepříjemná pásmová nemoc může pokazit dovolenou. Jak se jí vyhnout?

Pokud plánujete dovolenou v exotických zemích, asi vás nemine dlouhé cestování letadlem a s ním spojená pásmová nemoc neboli jet lag. Jeho negativní účinky na organismus nejde zcela potlačit, ale můžeme je zmírnit. Jak přežít pásmovou nemoc?

Naše tělo má určité nastavení. Během 24 hodin se nám průběžně zvyšuje a snižuje teplota, krevní tlak, hladina glukózy a hormonů. Proces řídí vnitřní biologické hodiny spojené s denním světlem a noční tmou. Při dlouhém cestování letadlem se rychle přesunujeme a časová pásma se mění. To má negativní vliv na náš organismus.

Co nejméně přestupů

Pokud to jde, vyhněte se krátkým mezipřistáním v různých časových pásmech, které rozhodí vaše vnitřní hodiny, protože se během zde stráveného času přizpůsobíte vždy na daný čas a podmínky. Nejvhodnější pro vzdálené cesty nepřetržitý let bez přestupů.

Směr cesty

Při cestě na východ asi nebudete moct v noci usnout. Počet dní, ve kterých vás bude ovlivňovat pásmová nemoc, je stejný, jako počet časových pásem, které překročíte. Při cestě na západ se zase asi budete probouzet dříve. Počet dní se sníží na 2/3 počtu pásem, která během cesty překročíte.

Bez kávy a alkoholu

Vyhněte se kávě i alkoholu před odletem, v průběhu letu a po něm. Pijte dostatek čisté a neperlivé vody, aby nedošlo k dehydrataci, která zhoršuje příznaky pásmové nemoci.

Spánkový plán

Jet lag zmírníte tím, že pár dní před odletem upravíte dobu spánku. Pomohou vám chytré mobilní aplikace, jako je Entrain.

Melatonin

Melatonin je hormon produkovaný mozkem a uvolňuje se jen ve tmě. Zkuste jej ve formě doplňků stravy, zejména při cestě na východ v množství 0,5 mg 13 hodin před dobou probuzení. Užívejte jej před cestou po stejnou dobu, jakou budete upravovat spánkový režim. Vysaďte jej v den odletu.

Maska na oči a špunty do uší

Vezměte si do letadla špunty do uší a masku na oči, které vám pomohou usnout v jinou dobu, tedy i v době, kdy na to vaše tělo ještě není dostatečně připravené.

Odletový plán

Naplánujte si odlet tak, aby vyhovoval požadavkům na spánek. Pokud jste schopni usnout v letadle, můžete cestovat v noci. V opačném případě leťte přes den, ať přiletíte do cíle večer a můžete jít rovnou spát.

Čerstvý vzduch

Pokud bude v cílové destinaci den, vyrazte ven a dopřejte si co nejvíce světla dopoledne i odpoledne, aby se vám biologické hodiny srovnaly. Zkuste se také najíst přibližně ve stejnou dobu, jako doma.

Nespěte po obědě

Ve dnech těsně po příletu do cíle vám může spánek delší než 30 minut bránit usnout v noci. Snažte se raději zůstat vzhůru až do běžné doby spánku. Dejte si studenou sprchu nebo se jděte se vykoupat.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments