Lepidlo na zlomeniny? Brněnští lékaři jej testují

Lepidlo na zlomeniny je přelomovou záležitostí. Zabránilo by velkému množství operací a komplikací. Jeho účinnost by byla úžasná zejména u tříštivých zlomenin. Brněnští lékaři nyní lepidlo testují.

Lékaři Fakultní nemocnice Brno a vědci z výzkumného centra CEITEC dokázali společně vyvinout speciální lepidlo, které pomůže především při tříštivých zlomeninách kostí. Testovali ho na kostech prasat a do budoucna má pomáhat i lidem. Zlepší hojení a zkrátí dobu fixace kosti.

Tříštivé zlomeniny

Počty úrazů se zlomeninami neustále stoupají. Poraněnou končetinu je nutné znehybnit na několik týdnů. V případě tříštivých zlomenin mnoho kostních úlomků zasahuje kloub a často dochází ke špatnému hojení zlomenin. Mnohdy je nutné přistoupit k operaci, někdy i opakovaně, ale ani ta vždy nepřináší uspokojivé výsledky. Pacient má pak často omezenou hybnost kloubu a chronické bolesti.

Lepidlo na zlomeniny

Lepidlo vyvinuté lékaři kliniky úrazové chirurgie Fakultní nemocnice Brno a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, bylo objeveno pod vedením Milana Krtičky, společně s týmem vědců z centra CEITEC, který vede Lucy Vojtová. Lepidlo je schopné slepit kostní úlomky, podpořit hojení zlomenin a za čas se samovolně zcela vstřebá. Lékaři ho otestovali na prasečích stehenních kostech, kde vytvořili jednoduché a tříštivé typy zlomenin. Ty pak slepili tak, že se obnovil jejich původní tvar. Ke ztuhnutí lepidla došlo do 120 sekund a k úplnému vytvrzení lepidla za 72 hodin. Rychlost je tedy neuvěřitelná.

Co musí splňovat lepidlo

Lepidlo nesmí být pro organismus toxické, musí být vstřebatelné, musí podporovat vrůst nové kostní tkáně do lepidla i fixovaného kostního úlomku a musí mít dostatečnou přilnavost ke kosti. Na základě provedeného experimentu lékaři uvedli ve zprávě, že testované kostní lepidlo může být úspěšně použito v klinické praxi k tzv. peroperační fixaci malých kostních úlomků u tříštivých zlomenin. Tím se zlepší kostní hojení, celkový pooperační průběh a zkrátí se doba fixace kosti.

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Komentujte

avatar
  Odebírat  
Upozornit na