Víte, co je to netolismus? Vážně ohrožuje čtvrtinu dětí

Pokud se vaše děti nedokáží odlepit od telefonu či počítače a narážíte na odpor, když mu nabídnete jakoukoliv alternativu, jak může trávit čas, nevěšte hlavu. Netolismus se dá přeprat.

Netolismus není ani tak závislost na internetu, ale spíše nadměrná spotřeba určitého druhu obsahu. Internet je zprostředkovatel. Nejvíce ohroženi jsou hráči online her, konzumenti komunikačních aplikací a volně dostupné pornografie.

Kde je jádro problému

Začíná to narušením sociálních vazeb. Na síti mohou introverti kontrolovat tok informací a interakci. Současně se jim oslabují tyto schopnosti ve fyzickém světě. Nepřiměřeně reagují na běžné životní situace. Sociální schopnosti se vytrácejí. Mladí lidé hledají zábavu v potenciálně nebezpečných věcech. Informační technologie k tomu patří. Netolismem jsou v ČR nejvíce ohroženy děti ve věku od 12 do 15 let. Dětská a dospívající psychika je náchylnější k nadšení a možnosti něčemu propadnout.

Jak poznat závislost na internetu

Den závislého začíná kontrolou sociálních sítích hned po probuzení. Zbytek aktivit během dne probíhá ve virtuálním světě. Pokud nelze novinky kontrolovat, je nervózní, podrážděný až hysterický. Z fyzického života mizí kamarádi. Konzumace online obsahu je důležitější než škola a práce. Zvyšování počtu virtuálních přátelství vede k osamělosti. Neumí trávit čas se skutečnými přáteli. Někdo nepečuje o vzhled, ochabují mu svaly a zhoršuje se fyzický stav. Přijdou poruchy soustředěnosti a pozornosti, nervozita a podrážděnost. Záření modrého světla z displejů vede k nespavosti.

Kde je počátek řešení

Nejvhodnější je kompromis. Dvě hodiny na počítači a dvě sportu, čtení či pobytu venku. Nepomohou zákazy. Je třeba komunikovat o volného čase, výsledcích ve škole a využívání nových technologií. Odvykání je náročné a postup je jako u léčby alkoholu. Nutný je individuální odvykací plán a hledání alternativ ve fyzickém světě. Někdy je netolismus reakcí na hlubší problém. Osamělost, nedostatek lásky, šikana a útěk do virtuálního světa. Závislost mění život dítěti i rodině. Vsaďte na odborníky.

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Komentujte

avatar
  Odebírat  
Upozornit na