Víte, co je scintigrafie? Jde o podrobné vyšetření kostí

Scintigrafie je pro drtivou většinu lidí pojmem, který vůbec neznají, nebo o něm dokonce nikdy neslyšeli. Přitom se za tímto slovíčkem skrývá poměrně časté vyšetření, které je v současné medicíně naprosto běžné a kterému vděčíme například za včasné odhalení nádorů nebo metastází. A co vy? Víte, co je scintigrafie? My ano a rádi vám tento pojem vysvětlíme!

Co je scintigrafie?

Na tuhle otázku se určitě ptáte už od chvíle, kdy jste si přečetli nadpis našeho dnešního článku. Pokud jste o tomto slovíčku nikdy neslyšeli a poprvé se o něm dozvěděli až z našeho článku, pak je logické, že ve vás vyvolává otázky, o co vlastně jde a co tenhle pojem znamená.

Scintigrafie představuje druh vyšetření, konkrétně fyzikálně-elektronickou metodu, s jejíž pomocí lze zobrazit prostorové rozložení radioaktivní látky v těle. Laicky řečeno se jedná o podrobné vyšetření kostí v lidském těle.

Jak vyšetření probíhá?

Podrobní vyšetření kostí může proběhnout pouze v takovém případě, kdy se pacientovi podá speciální roztok – radiofarmakum. To se podává nitrožilně, následně se při vyšetření používá gama záření, které daná látka vyzařuje.

Vyšetření je naprosto bezbolestné, proto určitě není potřeba se jej jakkoli obávat. Probíhá na pracovištích nukleární medicíny. Látka se pacientovi podává ve velmi malém množství, neprovádí se u těhotných žen, u kojících se vyšetření provést může, přičemž je ale zapotřebí, aby žena kojení po vyšetření na nějakou dobu přerušila.

Jaké jsou typy vyšetření?

Scintigrafii můžeme rozdělit na dva základní typy a to na scintigrafii dynamickou a scintigrafii statickou. Pokud jde o statickou scintigrafii, provádí se jeden či více snímků v dlouhém časovém rozmezí. Naopak u scintigrafie dynamické se provádí více snímků, ale ve velmi krátkém časovém rozmezí. To lékaři umožňuje sledovat jak radiofarmakum postupuje organismem.

Proč se vyšetření provádí?

Podrobné vyšetření kostí se zpravidla provádí při podezření na nádorová onemocnění, při podezření na metastázy, zlomeniny, nebo tehdy má-li lékař podezření na kostní zánět. Díky scintigrafii tak lze snadno odhalit nejen nejrůznější nádory či metastáze, ale i záněty či jiná onemocnění.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments