Vláda odepsala české výrobce respirátorů. Dodají je Američané za půl roku, podle Prymuly nevhodné

Není to poprvé, co si čeští výrobci roušek a respirátorů stěžují na to, že s nimi vláda nekomunikuje. Přestože nabízejí své kapacity pro výrobu nedostatkových ochranných pomůcek, vládní představitelé si jedou po své linii a objednávají zboží masivně z Číny, obvykle za přemrštěné ceny.

Garance za půl roku

Teď ministr průmyslu Karel Havlíček oznámil novou dohodu s americkou společností Honeywell. Ta se na základě jednání se státem rozhodla v blízkosti Olomouce vybudovat zcela novou továrnu na respirátory. Vláda přitom zaručila, že část z produkce odebere na základě smlouvy.

Využijeme to pro české zdravotnictví, energetiku, průmysl, pro správu hmotných rezerv, a ještě budeme mít důležitý exportní artikl,” uvedl Havlíček na tiskové konferenci a zjevně očekával, že za své konání bude pochválen. Jenže je třeba dodat také druhou stranu mince. Továrna bude hotová nejprve za čtyři měsíce. Než dodá smluvenou produkci, uběhne přinejmenším půl roku. V současné době přitom nikdo netuší, co se v této době bude dít. Podle některých optimistických předpovědí může dokonce být už po koronaviru.

Ale i pokud bychom zohlednili předběžnou opatrnost, krok vlády nejde do hlavy tuzemským výrobcům respirátorů, kterých není zrovna málo. Vláda jim tímto krokem do země pozvala zahraniční konkurenci a navíc jí de facto poskytla dotaci v podobě garantovaného odběru za nadstandardní cenu. “Není nám jasné, proč chce česká vláda nabourat tuzemskou hospodářskou soutěž a slibuje americké firmě Honeywell státní garanci odběru respirátorů. Čeští výrobci respirátorů se v době nouzového stavu ptali vlády na možnost garance odběru jejich respirátorů, aby mohli investovat do nových zaměstnanců a do strojního zařízení. Pokaždé dostali odmítavou odpověď,” uvedl předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiří Kůs.

Podle Kůse začali čeští výrobci ochranného materiálu v krizi velmi pružně reagovat. Ze svého investovali nemalé prostředky do nových automatických linek a sofistikovaných strojů na výrobu nanovlákenných filtrů do respirátorů a roušek nejvyšší třídy ochrany. Podle předsedy Asociace mohl stát od českých firem odebírat skutečně špičkové zboží.

Nebezpečné filtry

To v případě produkce americké firmy Honeywell není zdaleka tak jisté. Tento výrobce totiž sice produkuje respirátory s nejvyšší třídou ochrany FFP3. Problém spočívá v tom, že na ně montuje ventilové filtry, které se hodí zejména pro průmyslové, nikoliv zdravotnické použití. Jejich problémem je, že propouštějí viry od potenciálně nakaženého uživatele směrem ven. Před využíváním takovýchto respirátorů varoval i hlavní epidemiolog Roman Prymula.

Je naprosto nežádoucí, aby obyvatelstvo používalo respirátory jakékoliv třídy, které mají ventil. Tento respirátor je zcela protichůdný proti tomu, co my tady chceme. Chceme, aby obyvatelstvo nevylučovalo virus do okolí, aby tady nevytvářelo aerosol, abychom ostatní chránili před tím, aby se nenakazili. Pokud máme respirátor jakékoliv třídy s ventilem, tak ve výdechu samozřejmě tento respirátor nebrání tomu, aby se mikroorganismy dostaly do okolí. Proto tady máme roušky. Pokud má někdo potřebu nosit respirátor, tak by si měl přes něj dát ještě roušku,” uvedl Prymula.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments