Na Čechy se řítí hrozná věc. Zahraničí banka varuje, co se tady semele. Tohle už nás položí

Česká ekonomika na tom dlouho nebyla tak špatně jako právě teď. Jednotlivé ukazatele svědčí o tom, že se tu neodehrává nic moc pozitivního. Maloobchodní tržby už mnoho měsíců v řadě strmě klesají, což značí, že lidem docházejí peníze. Do toho tu máme negativní obchodní bilanci, na což zdejší ekonomika nebyla vůbec zvyklá. Jediné, co jakž takž funguje a drží, je nezaměstnanost. Ale i to se podle expertů bude muset změnit, protože takto rekordně nízká nevydrží dlouho.

Byla by to tvrdá rána

Musíme se jednoduše smířit s tím, že příští roky nebudou vůbec jednoduché, ba právě naopak. Pravdou je, že období blahobytu a strádání se pravidelně střídají. Ostatně, jistě znáte pořekadlo o sedmi tučných a sedmi hubených letech. Těch dobrých máme za sebou přitom ještě o něco více, a tak se teď musíme smířit s tím, že dále už to bude poněkud složitější.

Nejsme sami, kdo to tak cítí. I při pohledu zvenčí to totiž s Českou republikou nevypadá vůbec růžově. Naopak, renomovaná zahraniční banka Nomura nám predikuje opravdu nepříjemnou věc. V Česku je podle ní vysoké riziko toho, že propukne velká měnová krize. Dokonce jsme na tom tak špatně, že nás banka zařadila po bok takových zemí, jako je Srí Lanka, Egypt nebo Turecko.

Právě posledně jmenovaná země je pro nás i podle řady ekonomů nejbližším příkladem. Tamní ekonomika se dlouho potýkala s inflací, podobně jako do ní zabředla ta naše. Zprvu to nevypadalo zase tak zle a zdálo se, že se z toho podaří vybruslit. Jenže pak tamní centrální banka začala používat zvláštní recepty na řešení inflace a na místo zvyšování úrokových sazeb je začala snižovat.

Foto: Shutterstock

Inflace ničí korunu

My od tohoto příkladu nejsme tak daleko. Kromě toho, že tu máme výše uvedené negativní vlivy, tu je také nečinná Česká národní banka. Ta sice ještě nedošla tak daleko, že by začala sazby snižovat, ovšem ani je nezvyšuje, ačkoliv by podle jasně daných pravidel o reálné úrokové sazbě měla. Volá po tom i většina českých ekonomů a nad počínáním ČNB se mnozí začínají podivovat a ptát se, zda náhodou nekoná na něčí objednávku.

Cílem centrální banky je totiž především starost o měnovou stabilitu. Pokud se o ní stará nedostatečně, hrozí právě měnová krize. Zatím to tak nevypadá, ale vše se může rychle změnit, to ukazují i zahraniční příklady. Pokud investoři nabydou dojmu, že tu inflace bude přetrvávat, logicky se koruny začnou ve velké zbavovat, protože bude platit za slabou znehodnocující se měnu.

V důsledku toho by tuzemská ekonomika zažila obrovskou ránu a inflace by ještě více zesílila. Po propadu koruny by totiž zdražil jakýkoliv dovoz, ať už jde třeba o plyn, pohonné hmoty, potraviny či elektroniku.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
1 rok

Hlavním viníkem současného ekonomického marasmu v naší republice je vláda Fialy.

Josef
Josef
10 měsíců
Reply to  Pavel

Fiala ma misto tebe chodit do prace, abys ty mohl sedet v hospode? Tak to jo 😀

Pavel
Pavel
1 rok

Kdo za to může??? !!!

Martin
Martin
1 rok
Reply to  Pavel

Já to nebyl.

David Müller
David Müller
1 rok
Reply to  Pavel

Tvoje bába?