Vlhkost v domě okamžitě zmizí. Stoprocentně účinné řešení stojí 5 korun

Zdá se vám, že máte doma příliš vlhko? Není nic jednoduššího než skutečný stav zjistit a vyřešit ho doslova za pakatel! Jaká vlhkost je přijatelná, jak si její míru ověříte a hlavně – jak se jí zbavíte?

Vlhko v domě není pro mě

Máte-li doma příliš vlhko, vede to hned k několika problémům. Za prvé to nedělá dobře stavbě samotné, protože narůstá riziko vzniku plísní, s tím spojené praskání omítek a tak dále. Další kategorií jsou zdravotní problémy. Při vyšší vlhkosti se náramně dobře daří plísním a roztočům, a ti jsou zodpovědní za určité respirační nemoci, třeba i astma.

Jaká je ideální vlhkost?

Za ideální ve vnitřních podmínkách je považována vlhkost 30–60 %. Pokud netušíte, jaká vlhkost vládne u vás doma, pořiďte si v hobbymarketu ten nejobyčejnější vlhkoměr. Postupně jej pověste na různá místa v domě, po pár hodinách zkontrolujte a ověřte si, jak jste na tom. Pokud máte vlhkost vyšší, určitě vás potěší následující rady, jak ji snížit.

Sůl jako nejlevnější absorbent

Látkám, které pohlcují vlhkost, říkáme absorbenty. A jaké máme štěstí, že obyčejně neobyčejná kuchyňská sůl se řadí mezi ně. Pokud tedy chcete zatočit s vlhkostí v domě pomocí soli, připravte si prázdné misky a sůl.

Do několika misek nasypte sůl. Misky pak rozmístěte u sebe doma na ta místa, která podezříváte z abnormální vlhkosti. Během pár dní sůl nádherně veškerou přebytečnou vlhkost pohltí. Po uplynutí této doby sůl z misek vyměňte za novou.

Foto: Shutterstock

Kdybyste nechtěli nebo nemohli použít sůl, můžete vyzkoušet i jinou surovinu. Úplně stejně funguje i rýže, kukuřice nebo třeba sušená kůra z pomerančů.

Další možnosti, jak doma snížit vlhkost

S nadměrnou vlhkostí se dá bojovat i dalšími způsoby. Hlavně dostatečně větrejte. Několikrát denně pozotvírejte všechna okna a na chvíli nechte „proluftovat“. Ideálně otevřete okno i při sprchování nebo koupání, případně zapněte ventilátor. Snížení vlhkosti napomáhá také používání klimatizace. Možná by nebylo od věci zkontrolovat také těsnění oken a dveří. No a když už je úplně nejhůř, pořiďte si odvlhčovač. To je hotový poklad.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments