Češi si začali dávat pod postel sůl. Zachránilo to už tisíce domácností, vyzkoušejte to také

Vlhkost v našich domácnostech je nepříjemný problém, který může vést až ke vzniku plísní. A ty mají nejen nepříznivý vliv na zdraví nás všech, ale alergikům a astmatikům vyloženě škodí. Množství vlhkosti v našich domovech závisí i na ročním období.

V zimě, pokud méně větráme, se její úroveň může zvyšovat. V létě se zase více potíme a v tropických dnech je takřka nemožné se ochladit. V noci potom špatně spíme a budíme se horkem. Kombinace tepla a vlhkosti potom vede ke vzniku plísní.

Vysrážená voda na okenních tabulích je známkou vysoké vlhkosti v místnosti. Potýkáte-li se s tímto problémem i u vás doma, asi přemýšlíte, jak se s ním nejlépe vypořádat. Jistě existují i elektrické odvlhčovače vzduchu, ale ty jsou zbytečně drahé.

Poradíme vám, jak se zbavit vlhkosti v domácnosti za pár korun.

S vlhkem si nejlépe poradí sůl

Nejjednodušší je vzít nízkou širší nádobu bez víka, nasypat do ní kilo soli a umístit ji někam do místnosti. Třeba pod postel v ložnici nebo do koupelny. Sůl spolehlivě zachytí přebytečnou vlhkost ze vzduchu, protože  je jedním z nejvíce absorpčních prostředků, jaké v přírodě existují. Díky ní budou brzy vaše místnosti mnohem sušší.  

Nasypat ji můžete třeba i do staré ponožky, zavázat provázkem a zavěsit někam do prostoru, který potřebujete vysušit. Zlepšení situace byste měli zaznamenat už po dvou dnech. Jakmile sůl ve vaší nádobě zčerná nebo zvlhne, dosáhla nejvyššího možného stupně nasycení a měli byste ji vyměnit.

Foto: Shutterstock

Pomůže i kočkolit

Podobnou službu vám udělá i stelivo pro kočky. Nasypte ho do krabice a položte do vlhké místnosti. V tomto případě ale hrozí, že vaši mazlíčci do nového odvlhčovače spíše nějakou tekutinu přidají. Proto ho umístěte raději na uzavřená nebo nepřístupná místa.

Pokud nejste chovateli koček, kupte si ve specializované prodejně stelivo silikagelové, které není vůbec prašné.

Vyzkoušet můžete i jedlou sodu

Stejnou absorpční schopnost má také jedlá soda. Nasypte ji do misky a položte na místo, které potřebujete odvlhčit. Třeba na okenní parapet. Když pohltí veškerou možnou vlhkost ztvrdne a bude potřeba ji vyměnit.

Určitě si vzpomenete i na malé balíčky kulatého silikagelu. Jsou například v krabicích od bot nebo dalších předmětů, které jste si koupili. Nevyhazujte je. Vsypte je do nádobky a nechte položené na nějakém vlhkém místě.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments