Vlněné oblečení pro aktivní lidi? S merinem je to možné

Na trhu s outdoorovým oblečením koncem minulého století zcela převládlo oblečení ze syntetických vláken. Polyesterové a nylonové bundy, mikiny, trička a kalhoty byly skutečným průlomem. Tkaniny a úplety z těchto materiálů totiž okamžitě odváděly vlhkost. Na rozdíl od bavlny ji neabsorbovaly, ale umožňovaly její rychlé odpařování. Sportovní a turistické oblečení se však neustále vyvíjí a brzy se pozornost začala obracet k pohodlí při nošení. Pak se objevila merino vlna.

Merino vlna se v širším měřítku objevila v turistickém a sportovním oblečení relativně nedávno. Jedním z průkopníků při její uvádění na trh byla značka Icebreaker, která dodnes patří k nejuznávanějším výrobcům oblečení z merino vlny. Počáteční technické problémy byly vyřešeny a merino oděvy si začaly rychle získávat oblibu. Dnes je s oblibou vyhledávají všichni aktivní lidé, kteří hledají pohodlné a univerzální oblečení na výlety, fyzickou aktivitu nebo každodenní nošení.

Tradiční vlna versus merino vlna

Proč merino vlna získává takovou oblibu, když vlněné oděvy jsou známé už léta? To vše kvůli rozdílům mezi tradiční ovčí vlnou a vlnou z ovcí merino. První z nich se skládá z poměrně hrubých a tuhých vláken, což se projevuje v úpletu, který není příliš příjemný na dotek. Klasické vlněné svetry byly velmi oblíbené v době, kdy se v horách rodilo horolezectví nebo lyžování. Takové oblečení sice velmi dobře izolovalo, ale bylo poměrně těžké, špatně odvádělo vlhkost a jednoduše škrábalo. Na holou kůži nebylo možné nosit svetr z obyčejné ovčí vlny. U merino vlny je situace zcela jiná. Její vlákna jsou mnohem tenčí a pružnější. Jejich struktura je také mnohem hladší. Díky tomu je merino vlna velmi příjemná na dotek a nedráždí pokožku. Vlna merino má také řadu jedinečných vlastností. Za prvé, velmi dobře zvládá vlhkost. Poměrně rychle schne a zajišťuje maximální pohodlí i při fyzické aktivitě. Za druhé poskytuje velmi dobrou tepelnou izolaci. To znamená, že i poměrně tenká mikina nabízí vysoký tepelný komfort při nižších teplotách. Za třetí, merino vlna hůře absorbuje nepříjemné pachy. Díky tomu lze oděvy z merino vlny používat mnohem déle než syntetické oděvy. Díky tomu jsou ideální pro delší výpravy.

Nejoblíbenější oblečení z merino vlny

Dnes je merino vlna velmi oblíbená mezi nejznámějšími oděvními značkami. Zpočátku se používala hlavně v termoprádle připraveném pro chladnější část roku. To vše díky svým vynikajícím izolačním vlastnostem. S rozvojem technologií však bylo možné používat ji téměř na všech oděvech. Dnes jsou nejoblíbenější merino trička, mikiny a ponožky. Tato pozoruhodná vlna se však používá také jako izolace v zimním oblečení. Dnes se merino vlna velmi často kombinuje se syntetickými vlákny. Díky této příměsi má pletenina výrazně vyšší odolnost a účinnější odvod vlhkosti, přičemž si zachovává většinu výhod merino vlny. Syntetická vlákna jsou nepostradatelná například u ponožek nebo velmi tenkých oděvů určených do letních veder. Malý přídavek nylonu může výrazně zpevnit strukturu letního trička nebo trekových ponožek, které budou muset vydržet desítky kilometrů na trase. Nejznámější výrobci samozřejmě nabízejí kolekce obsahující oděvy vyrobené výhradně z přírodních vlněných vláken. Příkladem je Icebreaker merino 100% – trička a mikiny z této řady jsou dobrou volbou pro odpůrce syntetického oblečení.

Dobrá volba, pokud vám záleží na životním prostředí

Oblečení z merino vlny jsou velmi šetrné k životnímu prostředí, nebo alespoň ty od předních výrobců. Zásadní pro tento typ oděvu je původ merino vlny. Jednou z velmocí v chovu ovcí merino je Nový Zéland, odkud často pochází nejlepší vlna. Nejznámější značky odebírají suroviny pouze z certifikovaných farem, kde se dbá na dobré životní podmínky zvířat. Jednotlivé farmy jsou přísně kontrolovány. Audity se nejčastěji týkají nejen samotných zvířat, ale i celé cesty a zpracování vlny od ovcí až po konečný produkt. Je totiž důležité, aby byla zpracována nebo barvena ekologicky šetrným způsobem, aby měl celý proces co nejmenší negativní dopad na životní prostředí.

Přestože oděvy z merino vlny nejsou nejlevnější, vyplatí se podívat se na jejich jedinečné vlastnosti. Pokud hledáte výhodnou nabídku, podívejte se na Icebreaker Outlet, kde najdete kvalitní oblečení z merino vlny za přijatelné ceny.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments