Všechno to prasklo. Čechům zrušili velkou finanční výhodu. Nikdo to ale nevěděl, až doteď

Počátkem nového roku se lidé začínají seznamovat s tím, co že si to na ně stát vlastně v dalším období zase připravil. Přeci jen, běžný člověk nemá čas řešit neustálé diskuze a návrhy o nejrůznějších opatřeních, které se potom stejně neustále mění.

Dalo se hodně ušetřit

Tentokrát by to ale bylo rozhodně záhodno, jelikož v rámci takzvaného konsolidačního balíčku došlo k celé řadě významných změn. Dá se říct, že stát v roce 2024 zrušil některé z největších finančních výhod, které Češi mohli dosud čerpat.

Možná si říkáte, že nějaká tisícovka sem nebo tam se zvládne, ovšem v tomto případě jde skutečně o desítky tisíc korun, které v rozpočtu řady domácností budou chybět. A těch domácností budou pravděpodobně nikoliv tisíce ani statisíce, ale rovnou miliony.

Řeč totiž není o ničem jiném, než o slevě na manželku. Ta v roce 2023 činila velmi slušných 24 840 Kč. To jsou peníze, které jste si mohli reálně odečíst z daní a jednoduše je ušetřit. Zkrátka jste jimi disponovali a mohli s nimi nakládat.

To ovšem už v řadě případů možné nebude. “Konsolidační balíček ale zvýhodnění přece jen omezuje, a to od roku 2024 – nebude se tedy se týkat příjmů za letošní rok. Nově na něj dosáhnou jen ti, již mají manžela/manželku pečující o dítě do tří let věku,” uvádí server Business Info. Důvodem je prý snaha státu o to, aby si lidé pospíšili s návratem do práce a neotáleli příliš doma.

Foto: Shutterstock

Všechno zaplatíte za své

To ovšem není ani zdaleka všechno. Stejným směrem, tedy na rodiny s dětmi, totiž míří i další úsporné opatření. Jde o zrušení školkovného. O tom se dosud příliš nemluvilo, jelikož za loňský rok si ho ještě v letošním přiznání k dani budete moci odečíst. Jde tedy o věc, kterou budete reálně řešit až za rok, což mnoha lidem přijde daleko.

Ve skutečnosti už ale opatření platí od ledna tohoto roku a znamená to, že si nebudete moci odečíst částku ve výši 17 300 Kč. Náklady na školku pro ratolesti tak budete muset hradit plně ze svého.

Čtěte také: Čeští důchodci dostanou velké peníze. Stala se chyba, musí se jim vrátit tučné částky

Pakliže se někoho dotknou tato dvě opatření najednou, a že takových domácností nebude zrovna málo, znamená to, že šmahem přijdou o 42 140 korun ročně. To dělá přibližně 3500 Kč každý měsíc. A to už není malý výdaj pro nikoho.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments